11 Nisan 2021 Pazar

BAŞKAN ÜNAL: “2020 SAĞLIKÇILAR İÇİN KARA BİR YIL OLDU”

Türk Sağlık Sen Kayseri Şube Başkanı Kamil Ünal, 2020 Yılını değerlendirmek adına bir basın toplantısı düzenledi. Başkan Ünal, 2020 Yılının sağlıkçılar açısından haklarının alınmadığı kara bir yıl olarak tarihe geçtiğini ifade etti.

Türk Sağlık Sen Kayseri Şube Başkanı Kamil Ünal, 2020 Yılı değerlendirme toplantısında basın mensuplarıyla bir araya geldi. Başkan Başkan Ünal, 2020 Yılındaki pandemiye değinerek, sağlıkçıların haklarının verilmediğini söyledi. Başkan Ünal: “2020 yılını geride bırakıyoruz. Covid-19 salgını, salgına karşı kahraman sağlık çalışanlarının cephede canlarını hiçe sayarak verdiği savaş ve bu savaşta “kahraman sağlık çalışanlarının hakkı ödenemez” denilerek gerçekten alınterlerinin ve emeklerinin karşılığını ödemeyenlerin var olduğu kara bir yıl olarak tarihe geçti.Bu öylesine bir savaş ki, yaklaşık 300 arkadaşımızı şehit verdik, 130 bin arkadaşımız da bu savaş sırasında virüsü kaptı. Ne yazık ki kayıplarımız ve hastalarımız her geçen gün artıyor. Şehit olan arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet, hasta olanlara da acil şifalar dileriz.2020’de Sağlık çalışanlarının fedakârlıkları, çektikleri cefa, verdikleri mücadele ve Türkiye’nin sağlığı için hayatlarını ortaya koymaları herkesin aynı fikirde buluştuğu ortak nokta oldu. Fakat mesele sağlık çalışanlarının sorunlarını çözmeye, taleplerini yerine getirmeye gelince herkes aynı hassasiyeti göstermedi, ortak bir tavır sergilenmedi” dedi.

Maaşlara yapılan zamların yetersiz olduğunu dile getiren Ünal: “Maaşlar enflasyona adeta tuş oldu. Kasım ayı enflasyonu TÜİK’e göre yüzde 14,3 iken alınan zam ise yüzde 9,98 de kaldı. Memurun şu an itibariyle yüzde 4 den fazla kaybı var. Ortalama memur maaşı ile geçen yıl 14,9 gram altın alınabilirken şu an 9,6 grama kadar düştü.Sağlık çalışanlarının buna ilave olarak döner sermaye gelirleri adeta sıfırlandı. 10 yıl önce alınan döner sermayenin mumla arandığı bir zamanı yaşadık. Tavandan diye sunulan ek ödeme yavandan çıktı. Nöbet ücretleri komik seviyelere mahkum edildi. Sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan fedakâr sağlık çalışanlarına bir katkısı olmadığı gibi, huzursuzluk ve çalışma barışını bozan bir hal aldı. Kısacası çalışanın ekmeği küçüldü, cebi delindi. Ağır ekonomik kayıplarla birlikte esnek mesaiden mahrum edilen, izinleri iptal olan sağlık çalışanlarına yapılanlar, tükenmişlik sendromuna neden oldu. Kısacası 2020 yılı her anlamda kötü izler bırakan bir yıl olarak kayıtlara geçti.Biz sağlık çalışanlarının 2021 yılında öncelikle ekonomik kayıplarının telafi edilmesini istiyoruz. Bu nedenle önümüzdeki dönemde süratle;

* Maaşlara zam şeklinde tek ödeme yapılmalıdır.

* Esnek mesai dışında çalışan saatlerin ücretleri ödenmelidir.

* Döner sermaye sistemi çalışan merkezli ve adaletli bir hale getirilmelidir.

* Yardımcı Hizmetlilere Memur kadrosu verilmelidir.

* 3600 ek gösterge bir an önce hayata geçmelidir.

* Covid-19’un sağlık çalışanları için meslek hastalığı kabul edilmesi ve vazife malullüğü kapsamına alınması ile ilgili açıklamalar yapılmıştır. Fakat bunlar için illiyet bağı aranmamalı, vazife malullüğü de mutlaka 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkındaki Kanun kapsamında hayata geçirilmelidir. Sağlık şehitlerimizin geride bıraktıkları ailelerinin mağdur olmaması için bu şarttır ve yapılmalıdır.

* Kadrolu istihdam dışındaki tüm ucube modeller ( 4/B sözleşmeli, vekil ebe-hemşire, kamu dışı aile sağlığı çalışanı, vb. ) terk edilmeli, tüm çalışanlar kadrolu olmalıdır.

* Sağlık kurum ve kuruluşlarında ehliyet ve liyakat hâkim kılınmalı; sadece devlete ve millete sadakat esas alınmalıdır.

* Her hastaneye bir kreş mutlaka yapılmalıdır.

* Sağlıkta şiddetini önüne geçilmesi için ağır yaptırımlar gelmelidir.

* Görevde yükselme sınavında mülakatta tüm adaylara aynı puan verilerek adalete sağlanmalıdır” ifadelerini kullandı.

2020 Yılının felaketlerle dolu geçtiğini ifade eden Ünal, 2021’den umutlu olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.