2 Mart 2021 Salı

GÜMÜŞ EN RİSKSİZ YATIRIM ARACI OLDU

Küresel pandemi, aşı çalışmaları, FED’ in faiz kararları ve ABD’deki başkanlık seçimleri maden piyasasında ciddi değişimlere yol açtı. Bu değişimlerle altın ve gümüş Ons’ unda yaşanan olumlu gelişmeler, yatırımcılar için risksiz bir yatırım aracı olarak görülmeye devam etti. Altın ve gümüş piyasa değerlendirmesinde bulunan Altuncan Sarraf sahibi ve işletmecisi Mehmet Altuncan,  gümüşün 28 dolardan 45-50 dolar seviyelerine kadar çıkacağını öngördüklerini söyledi.

Pandemi sebebiyle artış gösteren altın Ons piyasasında beklentilerin 4000 dolar civarında olduğunu dile getiren Altuncan Sarraf sahibi ve işletmecisi Mehmet Altuncan, bu seyri yavaşlatan faktörün aşı çalışmaları olduğunu ifade etti. Altuncan Sarraf sahibi ve işletmecisi Mehmet Altuncan, “Altın global hareketlerle kendi değerlemesini yapan bir materyal. Pandemi başlangıcı ile birlikte epeydir stabil seyreden ons fiyatları 2400-2500 dolarlara kadar yükseldi. Beklentiler 4000 dolar civarındaydı. Ancak global hareketlilik içerisinde aşı haberleri bu seyri biraz yavaşlattı. Altın ons’ unun yükselmesindeki en büyük sebeplerden bir tanesi dünyadaki likit artışı. Materyal karşılığında para çoğaldığı için piyasada dingin ve güvenilir liman olan altına yarım her zaman büyük bir pay olarak gider” dedi.

“HER ZAMAN GÜVENLİ LİMAN ALTIN VE GÜMÜŞ”

Gümüş madeninin unutulduğunu ancak halkın pandemi ile fark ettiğini belirten Mehmet Altuncan, sektörde değerinin her zaman bilindiğini ifade etti. Mehmet Altuncan, “Altının 10 da biri civarında seyreden gümüş ise unutulmuştu. Pandemi sürecinde gümüşte madenler içerisinde yerini bulmaya başladı. 14 dolardan 28 dolara kadar yükseldi. Geçmişteki verilerin analizlerini yaptığımızda gümüşün 45-50 dolara kadar yükseleceğini öngörüyoruz. TL karşılığının bugünlerde seyreden 6-6,5 lira olan gümüşün gramının 35-40 liraya kadar çıkacağı beklentisindeyiz.  ABD’de yeni başkanla birlikte piyasada hareketlilik bekliyoruz. Önceki başkan doların değerli olması çabasındayken yeni başkan Biden’ın doları düşürüp madenlerde yükseliş hedeflediğini biliyoruz. Bu da altının ons fiyatının 1800 dolardan 2500 dolara kadar hareketini, gümüşünde 24-27 dolar arasındaki git gel durumunun 45-50 dolar seviyesinde çıkacağı öngörülmekte. Her zaman güvenli liman olan altın ve gümüşün tercih edilmesini tavsiye diyoruz. Çünkü altın ve gümüş kendi kontrollerinde olacak bir yatırım. Oysaki elektronik paralara şu an rağbet var ancak kendi kontrolleri dışında değişim gösteren bir yatırım aracı elektronik paralar” ifadelerini kullandı.

“GÜMÜŞ HER YERDE PARAYA ÇEVRİLEBİLİR”

Gümüşe ulaşmanın ve satışının gerçekleştirilmesinin dünyanın her yerinde mümkün olduğunu dile getiren Mehmet Altuncan, “Artık insanlar bir küçük çeyrek altına nasıl rahat ulaşabiliyorlarsa gümüşe de bu kolaylıkla ulaşabiliyorlar.  Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada satışını yapabilirler. Son 8 ay içerisinde bu kadar talep edildiğini 35 yıllık kuyumculuk hayatımda görmedim. Yatırımcısına çok kazandırdı, çok sirküle edilmeye başlandı. 2,7 TL’den 8,5 e kadar tırmandı. Ancak son dönemlerde doların düşüşüyle birlikte 6,2-6,5 TL’de taban yaptı. Hem güç kazanmış oldu hem de fiyatını oturttu. Şunu da söylemek gerek ki gümüş altının yerini almaz. Yatırım aracı olarak iyi bi yol olarak tavsiye edebiliriz ancak” diyerek sözlerini noktaladı.

HABER: DİLEK BİLGİ

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.