20 Ekim 2021 Çarşamba

BAŞKAN ATASOY, ‘EYLÜL AYI KONUT SATIŞ’ ORANLARINI DEĞERLENDİRDİ

Kayseri Emlakçılar Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Selim Atasoy, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’nun açıkladığı 2021 Eylül ayında gerçekleşen konut satış verilerindeki artışı değerlendirdi. Atasoy, Kayseri’de konut satışlarını emlakçılar olarak hissetmediklerini söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2021 yılı eylül ayında Kayseri’de 3 bin 139 konut satıldığını açıkladı. Kayseri Emlakçılar Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Selim Atasoy, yatırımcıların gözdesi konut satışlarını Hunat TV mikrofonlarına değerlendirerek, konut satışlarındaki artışın emlakçılara yansımadığını söyledi. Konut sektörünün ekonominin lokomotifi olduğunu ifade ederek; “Genel olarak piyasaya bakıldığında biz emlakçı esnaf olarak geçen yılla bu yılı değerlendirecek olursak, geçen yılda işlerimizin daha güzel olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü kredi oranında düşüşler olmuştu böylece sıfır daireler 0.64, ikinci el konutlarda 0.74 düşüş olmuştu. Geçen yıl işlerimiz çok güzeldi ama bu yıl aynısını söyleyemeyiz. Bu artışlar neye göre değerlendiriliyor, neye göre artıyor bilemiyoruz. Genel olarak biz camiamıza baktığımız zaman bu artışı Kayseri halkı olarak hissetmedik. Konut sektörü ekonominin lokomotiflerindendir. Her zamanda katkı sağlıyor ayrıca iyi bir yatırım aracıdır. Çünkü ekonomide iyi yönde neredeyse iki yüz, iki yüz elli kaleme kadar konuyu etkiliyor. Bu da ister istemez ekonomimize artı anlamda yön veriyor. Her zaman dediğimiz gibi gayrimenkul, konut sektörü iyi bir yatırım aracıdır diye düşünüyoruz” dedi.

“KONUT SATIŞLARINI ANADOLU’DA HİSSEDEMİYORUZ”

Gurbetçilerin Türkiye’de yatırım yaparak konut satın almalarını da bu yaz hissedemediklerini dile getiren Başkan Atasoy; “Gurbetçilerde konut satışlarında artış olması belli bölgelerde genelde sahil kesimlerinde Karadeniz Bölgesi’nde oluyor. Konut satışlarını Anadolu’da hissedemiyoruz. Oralarda yapılan satışların sebebi dövizin yükselmesiyle beraber yurt dışından alımlar daha kolay çünkü paralar değerlendiği için oradan konut almaları kolay oluyor”’ dedi.

Kayseri Emlakçılar Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Selim Atasoy, konut satın alırken özellikle okul, iş yeri, merkeze yakınlık ve ulaşımın kolay olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.