20 Ekim 2021 Çarşamba

BAŞKAN AY SERVİS FİYATLARINA AÇIKLIK GETİRDİ

>> Okullar açıldı masraflar arttı derken servisçilerin güncel tarifenin üzerinde ücretlendirme yaptığı iddiası kentte büyük yankı uyandırdı. Konuyla ilgili Hunat TV mikrofonlarına konuşan Kayseri Minibüsçüler ve Servis İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Yavuz Ay, servis fiyatlarına açıklık getirirken: “Esnafımız farklı bir fiyat politikasına giremez. Çünkü ücretlendirme bellidir. Eğer talep olursa velilerimiz gerekli yerlere şikayetlerini edebilirler.” dedi.

 

Kayseri Minibüsçüler ve Servis İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Yavuz Ay dün gündeme gelen servisçilerin tarifenin üzerinde ücretlendirme yaptığı iddiasına  açıklık getirdi. Ücretlendirmenin ekstra taleplerle arttığını kaydeden Ay: “Kayseri Büyükşehir Belediyesi nezdinde Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nde yapılan fiyat tarifesi açıktır. Bunu zaten birkaç hafta önceden yayınladık. Bunun anlamı şudur ki esnaf sanatkarlarımızın alabilecekleri en yüksek rakamdır. 0-5 km arası 280 TL, 5-10 km arası 305 TL, 20 km’ye kadar olan mesafeye de 320 TL fiyat uygulanıyor. Bu Kayseri’de her bölge için geçerli. Ayrıca ilköğretim okulları için rehber koymak zorunludur. Bunun da ücretlendirmesi veliler tarafından ödenir. 105 TL de rehber personel ücreti var. Siz ilköğretim 8’e kadar bir okula çocuğunuzu gönderiyorsanız en yakın mesafede de oturduğunuzu hesap eder isek 280 TL+105 TL de rehber personel ücreti olur. Bir de özel okulların haftasonu cumartesi eğitim programı var. Bunun için de 85 TL’lik bir günlük ek ilave ücret olur. Hesaplamanın buna göre yapılması gerekir. Bunun dışında bir de şehrimizde özel okulların genellikle faaliyetleri oluyor. Bizim fiyatlandırmamız sadece çocuklarımızın 5 gün boyunca okula gidip  gelmesiye alakalıdır. Eğer eğitim kurumları devlet yada özel okul farketmez farklı bir program içerisinde olup etüt programları veyahut çocuğun 2’de çıkması gerekirken 3’te çıktığı durumlar oluyor farklı sosyal etkinlikler düzenliyorlar. Bunlar gibi ayrı bir ücretlendirme yapılacak bir talep olursa bunun ücretlendirilmesi farklı olabilir.” ifadelerini kullandı.

 

Tarifenin dışında bir fiyat talep eden esnaf olursa gerekli yerlere şikayet edilmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Başkan Ay: “Bunun dışında şehrimizde zaten hiç kimsenin farklı bir fiyat talep edeceğine ben ihtimal vermiyorum ama velilerimizle ben de görüştüm odamıza gelen şikayetler hususunda. Esnaf sanatkarım rehber personel ücretini talep ediyor velimiz de hayır bu ücret tarifenin içerisindedir diyor. Hayır bu onun içerisinde değil. Zaten fiyat tarifemizde de açık ve net bir şekilde belirtiliyor. Tarifenin dışında bir talep eden olur ise bu nerede olursa olsun okullarına ya da odamıza şikayet edebilirler. Elbette konuyla ilgileniriz çözüm üretiriz. Bunun dışında da iddia ediyoruz ki, hiçbir esnafımız farklı bir fiyat politikasına gireceğine ihtimal vermiyoruz. Çünkü her şey göz önündedir. Gerek Büyükşehir Zabıta Dairesi Başkanlığımız gerekse odamız şikayete de gerek kalmaksızın konu rahat bir şekilde çözüme kavuşur diye düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

HABER: SELMA KÖSEDAĞ – KAMERA: NACİ GÜLTEKİN ŞEKER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.