19 Ocak 2022 Çarşamba

BAŞKAN YİBUR; “TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜZERİNDE BÜYÜYORUZ”

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yibur, TÜİK tarafından açıklanan ihracat verilerini değerlendirerek, Kayseri’nin yapmış olduğu ihracattaki artışın Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu belirtti.

Kayseri OSB Başkanı Murat Yibur, Eylül ayında Türkiye genelindeki ihracat artışının %30, Kayseri’deki artışın ise %40,3 oranında gerçekleştiğini açıkladı. Eylül ayında ülkemizin toplam ihracatının 20 milyar 780 milyon dolar olduğunu ifade eden Başkan Yibur, “Kayseri’nin ihracatı ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 40,3 artarak 340 milyon 815 bin dolara ulaştı. Yılın ilk 9 aylık verilerine bakıldığında ise ihracatımız geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 43,9 artarak 2 milyar 588 milyon 332 bin dolar olarak gerçekleşti. Kayserimizin yaptığı ithalatta da benzer bir artış yaşandı ve yüzde 43’lük artışla 1 milyar 267 milyon 510 bin dolara yükseldi. Bu rakamlar Kayseri’nin ithal ettiği malın iki katını ihraç etme trendini sürdürdüğünü gösteriyor” dedi.

Kayseri OSB Başkanı Yibur, Kayseri’nin ihracat potansiyelinin daha yüksek olduğunu da vurgulayarak, üretime daha fazla destek verilmesi gerektiğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.