21 Mayıs 2022 Cumartesi

ÇOPUROĞLU’NDAN ‘HIZLI TREN PROJESİ’ İDDİALARINA YANIT GELDİ

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kayseri-Yerköy hızlı tren yapım ihalesinin sonuçlandığını belirtmişti. İYİ Parti ve Saadet Partisi cephesinden Hızlı Tren Projesinin 2022 Yatırım Programında yer almadığı belirtilirken, AK Parti Kayseri İl Başkanı Şaban Çopuroğlu ise yaptığı açıklamada, iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç bugün, hızlı trenin ihalesinin yapıldığını duyurmuştu. Kayseri’ye hızlı trenin hayırlı olmasını dileyen Başkan Büyükkılıç’ın ardından İYİ Parti ve Saadet Partisi cephesinden Kayseri-Yerköy Hızlı Tren Hattı projesinin 2022 yılı yatırım programında yer almadığı şeklinde açıklamalar yapılmıştı. Konuya ilişkin ilk cevap ise AK Parti Kayseri İl Başkanı Şaban Çopuroğlu’ndan geldi. Başkan Çopuroğlu, iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirterek; “Şehrimizle alakalı verdiğimiz sözleri bugüne kadar tuttuğumuz gibi, tutmaya da devam ediyoruz. Bu konuda kıymetli hemşehrilerimizin de bizlere olan güvenini biliyor, inanıyoruz. Şehrimiz kamuoyunun yakından takip ettiği Kayseri Ankara hızlı tren projesi ile alakalı yapılan asılsız iddialara binaen yapılan açıklamaları dikkatle okumanızı istirham ediyoruz” dedi.

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi; “Sosyal medyada bugün ortaya atılan “Ankara-Kayseri Hızlı Tren Projesi’nin yatırım programında yer almadığı iddiası” gerçek dışıdır. 142 km güzergah uzunluğu ve 250 km/saat hıza sahip olarak planlanan Ankara-Yerköy-Kayseri hızlı tren işi 2020E01-153961 no ile yatırım programında yer almaktadır. 24.12.2021 tarihinde ihalesi gerçekleştirilmiştir. Dış finansman kredi niyet mektupları Hazine ve Maliye Bakanlığı’na gönderilecektir. Hazine ve Maliye Bakanlığı ve kreditör görüşmeleri neticesinde yükleniciye 2022 yılında yer teslimi yapılarak işe başlanılacaktır. Dış finansman ile yapılan ihalelerde ilk yıl kredinin çözümlenmesi, avans, yer teslimi ve temel atma yılıdır. İş ilerledikçe imzalanacak kredi ile gerekli ödenek aktarılmaktadır. Ankara-Kayseri Hızlı Tren Projesi’ni 2025 yılında hizmete açmayı hedefliyoruz.”

HABER: SERAP KAYHAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.