24 Temmuz 2021 Cumartesi

CUMHURİYET BAŞSAVCISI AKIN: “7 BİN 237 FETÖ ŞÜPHELİSİ HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI”

Kayseri Cumhuriyet Başsavcısı Abdulkadir Akın, Kayseri Gazeteciler Cemiyetine Ziyarette bulundu. Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Eski Başkanı merhum Veli Altınkaya’yı rahmetle yaad ederken, mevcut Başkan Metin Kösedağ’a ise hayırlı olsun dileklerini iletti. Ziyaret sonrası açıklamalarda bulunan Akın, Covid-19 dolayısıyla 2020 yılında işlemlere bir müddet ara verilmesine rağmen Cumhuriyet Başsavcılığının yüzde 95, ceza ve hukuk mahkemelerinin ise yüzde 93 oranında hedef sürelere uyduklarını belirtti.

Kayseri Cumhuriyet Başsavcısı Abdulkadir Akın, Kayseri Gazeteciler Cemiyetinini Ziyaret etti. Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Eski Başkanı Merhum Veli Altınkaya’yı yaad edereken ailesine ve sevenlerine baş sağlığı dileyen Akın, mevcut Başkan Metin Kösedağ’a ise yeni görevinde başarılar diledi. Ziyaret sonrasında açıklamalarda bulunan Akın, Akın, 2020’de Kayseri’deki 56 bin 741 soruşturma evrakından 48 bin 295’inin sonuçlandırıldığını, 8 bin 446’sında ise soruşturmanın devam ettiğini söyledi. FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki hain darbe girişiminden bu yana kentte 17 bin 237 şüpheli hakkında soruşturma yapıldığını belirten Kayseri Cumhuriyet Başsavcısı Abdulkadir Akın, “Soruşturmalar sonucunda 4 bin 48 sanık hakkında kamu davası açtık, 2 bin 888 sanık mahkumiyet, bin 160 kişi ise beraat kararı aldı.Tüm dünyada yasa koyucu, alternatif çözüm yollarına yani mahkemeye gitmeden ihtilafın nasıl çözüleceğine yöneliyor. Bunlardan bir kısmı hem arabuluculuk ve uzlaştırma gibi helalleşmeyi öne çıkaran hem de insanların adalet duygularını onaracak sistemler. Cumhuriyet Başsavcılığımız geçen yıl 3 bin 581 dosyada uzlaşma sağlanmış. Böylece hem insanlar helalleşerek tatmin olmuş şekilde ayrılıyor hem de mahkemelerin iş yükü ciddi anlamda azalmış oluyor. 15 Temmuz hain darbe girişiminden bu yana 17 bin 237 şüpheli hakkında soruşturma, 5 bin şüpheli hakkında ise ihbar kaydı üzerinden araştırma yaptık. Bu soruşturmalar hassasiyetle yürütülüyor. Malum yapı dini duyguları da istismar eden bir yapı. Soruşturmalar sonucunda 4 bin 48 sanık hakkında kamu davası açtık, 2 bin 888 sanık hakkında mahkumiyet bin 160 kişi ise beraat kararı aldı. Beraat kararlarına bakıldığında diğer suçlarda da oranın aynı olduğu görülüyor. Devletimiz gibi bizler de hassasız. ByLock içeriklerinde ya da başka yerlerde adı geçen herkesle ilgili mutlaka araştırma yapıyoruz. Neleri araştıracağımız Yargıtay kararlarıyla netleşti. Yargıtay nelerin FETÖ üyeliği olduğunu, nelerin FETÖ üyeliğine yol açmayacağını çok detaylı şekilde gösterdi. Biz de yargılamaları bu şekilde yürütüyoruz. Uyuşturucu madde ticareti suçundan soruşturma yürütülen 625 şüpheliden 297’si hakkında tutuklama 122 şüpheli için ise adli kontrol kararı verildi” dedi.

“PANDEMİ SÜRECİNDE AİLE İÇİ ŞİDDET ARTTI”
Pandemi döneminde evde uzun süre kalındığı için aile içi şiddet suçlarının arttığını ifade eden Akın, “Bu sadece erkeğin kadına şiddeti olarak değil, kardeşin kardeşe, babanın çocuğa, çocuğun aileye yönelik eylemleri de arttı. Kayseri’ye geldiğimde 1 cumhuriyet savcılığı bu işe bakarken şu an 3 kişi görevlendirdik, hatta eylül ayında 4’e çıkaracağız. Bu savcılarımız başka işe bakmıyorlar. Burada çalışanların rahat çalışmalarını istiyoruz, aile içi konulara hassasiyetle yaklaşmalarını istiyoruz.” şeklinde konuştu. Ceza evlerinde ve duruşma salonlarında yankı uyandıracak bir tedbirsizliğe rastlanmadığını, bir dönem kamuoyu bu konu hakkında yanlış düşünceler içerisinde kapıldığını söyleyen Akın, ”Alınan tedbirler sonucu adliyede duruşma kaynaklı bir Kovid-19 bulaşı söz konusu olmadı. Mahkemeler ise bu sebeple tatile girmedi. 7 ceza infaz kurumunda da çok sıkı önlemler aldık” İfadelerini kullandı.
Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Metin Kösedağ da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, her zaman Cumhuriyet Başsavcılığıyla iletişim halinde olmaya devam edeceklerini, her zaman olduğu gibi gazeteciler cemiyeti olarak aynı düzende ilerleyeceklerini ifade etti.
HABER: HASAN MEMİŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.