27 Eylül 2022 Salı

DİYETİSYEN EFİLTİ UYARDI: “İNTERNET ÜZERİNDEN DİYET YAPMAYIN”

Yaz aylarının gelmesiyle daha fit vücuda kavuşmak için zayıflamanın yolları aranıyor. Sağlıklı bir hayat sürmek için herkesin diyet yapabileceğini söyleyen Diyetisyen Nida Efilti, internet üzerinden bulunan diyet programlarını önermediklerini söyledi.

Kış aylarında alınan fazla kilolarından kurtulmak isteyenler ve sağlıklı bir yaşam sürmek isteyenler diyetisyenlerin yolunu tutmaya başladı. Diyetisyene gitmeden internette bulunan programları uygulamak isteyen kişileri uyaran Diyetisyen Nida Efilti, kişiye özel diyet programlarının uygulanması gerektiğini söyledi. Kişinin sağlık geçmişi ve durumuna göre süreç oluşturduklarını söyleyen Efilti; “Öncelikle sağlıklı bir hayat sürdürmek için herkese diyet uyguluyoruz. Özellikle bu kilo alma kilo verme tıbbi hastalık gibi faktörler olunca kişiye özel beslenme programları ile sürecimizi oluşturuyoruz. Emzirme dönemi, çocuk beslenme dönemi, hamilelik hepsinde bunları uyguluyoruz. İnternet üzerinden bulduğumuz diyet programlarını kesinlikle önermiyoruz çünkü diyet kişiye özel programdır. Herkesin kan tahlili, yaşı, cinsiyeti gibi faktörlere bakılarak bir program oluşturuyoruz. İnternet üzerinden olan diyetler sadece düşük kalori diyetlerdir, o günü kurtarmak için olan diyetlerdir kesinlikle bu şekli önermiyoruz kişinin diyetisyen desteğine ihtiyacı vardır” dedi.

DİYET YAPARKEN YANLIŞA DÜŞMEYİN!

Hızlı kilo vermek isterken yapılan birçok yanlışın yapıldığını söyleyen Diyetisyen Nida Efilti; “Maalesef herkeste duyduğumuz tek bir şey vardır ‘ekmeği kestim zayıflıyorum’ en büyük yanlıştır. Ekmeği kesmek, öğün atlamak, laksatif kullanımı, zayıflama ilaçları bunlar çok duyduğumuz hatalardır. Onun dışında ödem tutarız diye suyu az içmek bu da duyduğumuz en büyük yanlışlardan birisidir” şeklinde konuştu.

DİYET SEANSI DIŞINDA ANDULASYON TERAPİ KULLANILIYOR

Kilo verme sürecinde spor yapamayan kişiler içinde andulasyon terapi sisteminin kullanıldığını söyleyen Efilti; “Diyet dışında online ve yüz yüze diyet veriyoruz ayrıca andulasyon terapi sistemimiz var. Kızıl ötesi ışınlarla vücudu harekete geçiren bir sistemdir bu ödem atımı, metabolizma hızlandırma gibi faktörlerle diyet sürecini destekliyoruz. Özellikle spor yapamayan danışanlarım da kullandığımız bir sistemdir yarım saati 2 buçuk saatlik spora eş değer şekilde vücudu çalıştırıyor, kasları harekete geçiriyor dolayısıyla zayıflamaya da yardımcı olan bir cihazdır” dedi.

İŞTE SAĞLIKLI ZAYIFLAMANIN ALTIN KURALLARI…

Bıktırıcı ve uzun süren diyetlerle kilo vermenin zorlaştığını ifade eden Efilti, sağlıklı zayıflama için altın kuralları açıklayarak şöyle konuştu; “Öncelikle gün içerisinde ki ihtiyacımız kadar suyu tamamlayabilmektir. Su bizim her şeyimizdir. Bunun dışında uyku düzenimiz çok önemlidir, egzersiz yapmak zayıflama da yüzde 30 faktörlerden birisidir. Abur cubur, kızartma, fast food gibi besinler zayıflamayı bir tık engellediği için olabildiğince sağlıklı alternatiflere kayıyoruz. Yeterli ve dengeli beslenme içeriğimiz çok önemli, mikro ve makro ögelerini alabiliyor muyuz bunlar çok önemli. Bunların hepsi matematiksel bir hesaptır, diyetisyen bunları kişiye özel ayarlayıp kişiye sunar. Dolayısıyla kişi zayıflamış olur, bu konular bizim altın kurallarımızdır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.