Hunat TV https://hunattv.com Kayseri'nin Yeni Ekranı Sat, 04 Jul 2020 14:58:24 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.4.2 https://hunattv.com/wp-content/uploads/2020/07/cropped-hunattv-ico-1-32x32.jpg Hunat TV https://hunattv.com 32 32 VATANDAŞTAN KOCASİNAN BELEDİYESİ’NE ÇAĞRI https://hunattv.com/vatandastan-kocasinan-belediyesine-cagri/ https://hunattv.com/vatandastan-kocasinan-belediyesine-cagri/#respond Sat, 04 Jul 2020 14:58:24 +0000 https://hunattv.com/?p=42616 Kayseri’nin Kocasinan İlçesi’nde bulunan Gül Parkı’na yapılmak istenen umumi tuvaletler çevredeki apartman sakinleri tarafından tepkiyle karşılandı. Parka yakın apartmanlarda oturan vatandaşlar çocuklarının güvenliği için tuvaletin yapılmamasını istiyor.

Kayseri’nin Kocasinan İlçesi’nden bulunan Gül Parkı’na yapımı başlanan umumi tuvaletler çevre halkının tepkisi çekti. Çocuklarının parkta güvenle oynamasını isteyen apartman sakinleri tuvaletlerin yapımından oldukça rahatsız. Vatandaşlar, Kocasinan Belediyesi’ne dilekçe vererek başka bir yere yapılması yönünde talepte bulunduklarını dile getirdiler.

Apartman Sakinlerinden İhsan Çiçek: “Burada böyle bir tuvalet ihtiyacı nerede doğdu? Bizler çevre sakinleri olarak istemiyoruz. Çocuğumuzun özgürce ve güvenle burada oynamasını istiyoruz. Buraya tuvalet yapılması halinde ne olduğunu bilmediğimiz insanlar bu parka gelecek. Çocuklarımızın güvenliği için başka yere yapılsın. Kocasinan Belediyesi’nin kendi tesisleri çok yakın. Onun olduğu yere yapabilirler. Bizler gerekli yerlere başvurumuzu yaptık. Sonuçlarını bekliyoruz. Dileğimiz buraya yapılmaması yönünde” dedi.

Mahalle sakinlerinin istemediği bir tuvaletin buraya yapılmaması gerektiğini söyleyen apartman sakini Sami Keskin: “Bizler mahalle muhtarına da durumu ilettik. Kendisi uzakta olduğu için katılamıyor. Bakın burada kaç kişiyiz. Bizler istemiyoruz. Bu tuvaletler kimin talebi? Bunu bilmek istiyoruz. Bizler burada oturanlar olarak istemiyoruz. Belediye Başkanımız Ahmet Çolakbayrakdar’dan burası için durdurma kararı almasını istiyoruz” diye konuştu.

Bu tuvaletin buraya yapılma sebepleri ile ilgili yetkililerden açıklama beklediğini söyleyen Apartman Sakini Mehmet Harmancı: “Bizler burada oturmak için fazla vergi veriyoruz. Burası güzel bir semt olarak gözüküyor. Bu güzelliği bu yapı yakışıyor mu? Buraya tuvaletlerin yapılmasını kim istiyorsa onlar gerekçeli bir şekilde neden yapılmasını istedikleri hakkında bir sıralama yapmalılar. Neden istiyorlar? Bizler apartman sakinleri olarak bu yapının taşlarından birer tanesini alsak zaten yapı kalmaz. 3 blok ve her blokta 60 daire var. Burada çocuklarımızın başına bir şey gelse vebalini kim ödeyecek?” ifadelerini kullandı.

Projenin şadırvan olarak başlatıldığını ve sonradan tuvalete döndürüldüğünü söyleyen Apartman Sakini Harun Alper: “Bu proje şadırvan olarak başlatıldı. Proje ruhsatına bakın şadırvan yazıyor. Ne oldu da şimdi tuvalete döndü? Böyle bir şeyi kesinlikle kabul etmiyoruz. Çocuklarımızın oynadığı yerlere hap, esrar satan insanlar dadanacak. Geceleri zaten top seslerinden uyuyamıyoruz. Buna çözüm bulunmadan buraya böyle bir girişimde bulunuluyor” dedi.

HABER: SALİH ZEKİ ÇETİN

]]>
https://hunattv.com/vatandastan-kocasinan-belediyesine-cagri/feed/ 0
PER: “KAYSERİ TABİP ODASI YERLİ VE MİLLİ OLMAYA DEVAM EDECEKTİR” https://hunattv.com/per-kayseri-tabip-odasi-yerli-ve-milli-olmaya-devam-edecektir/ https://hunattv.com/per-kayseri-tabip-odasi-yerli-ve-milli-olmaya-devam-edecektir/#respond Sat, 04 Jul 2020 14:55:21 +0000 https://hunattv.com/?p=42612 Kayseri Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Per, Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyinin tutumlarına karşın Kayseri Tabip Odası olarak hiçbir zaman Milli ve Yerli duruşlarından taviz vermediklerini söyledi.

Başkan Hüseyin Per, görev süresinin dolması nedeniyle yaptığı açıklamada, “ 2 dönem yani 4 yıldır Kayseri Tabip Odasının Başkanlığını gururla sürdürdüm. Bu süreç zarfından yönetim kurulundaki değerli arkadaşlarımızla birlikte üyelerimiz olan hekimler ve diğer sağlık çalışanlarına en iyi şekilde hizmet etmeye gayret ettik” dedi.
Yapılacak olan genel kurulla yeni yönetimin belirleneceğini kaydeden Başkan Per, “ Görevimizi bizden sonrada en iyi şekilde yerine getirerek, bu bayrağı yere düşürmeyecek ve kirletmeyecek arkadaşlarımıza bırakacağımız için mutluyuz. Ekonominin kötü olduğu, üyelerin aidatlarını çoğu zaman ödeyemediği bir ortamda hizmet etmeye çalıştık. Merkez konseyin yaptığı marjinal çıkışlarla birlikte Anadolu’daki tabip odaları yalnız kalmıştır. Bunlardan birisi de Kayseri Tabip odasıdır. Kendi yağımızla kavrularak birşeyler yapmaya gayret ettik. Gücümüz doğrultusunda üyelerimize destek verdik. 4 yıllık süremiz zarfında yönetim kurulundaki arkadaşlarım başta olmak üzere bize destek veren tüm Hekim ve sağlık çalışanlarına, bizlerin sesi olan basın mensubu arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum” dedi.
Gündemle ilgili olarak da bazı açıklamalar da bulunan Prof. Dr. Hüseyin Per, “ Pandemi sürecinde canla başla çalışan sağlık çalışanlarına Sağlık Bakanımızın verileceği söylediği katkı sınırlı kalmış, maalesef bu konuda da adalet sağlanamamıştır. Verilen sözler yerine getirilememiş, her kademede görev yapan sağlık çalışanları haklarını alamamıştır. Üniversite hastaneleri ve Sağlık Bakanlığına bağlı hastaneler arasındaki uçurum her geçen gün artmaktadır. En muzdarip olduğumuz konu ise kanunu çıkarıldığı söylenen ama bir türlü sahaya yansımayan Sağlıkta şiddet yasasıdır. Fiziki şiddetin yanı sıra idarecilerin hekimlere ve sağlık çalışanlarına mobbing uygulamaları artarak devam etmektedir. Biz Kaysere Tabip odası olarak her zaman yerli ve milli olduk. Türk Tabipler Birliğinin uygulamaları karşısında bizi “Ermeni Tabip Odası” olarak adlandıranlara hakkımızı helal etmiyoruz. Merkez konseyin “ Savaş bir halk sağlığı sorunudur” diye açıklama yaptığı zaman biz Kayseri Tabip odası olarak ordumuzun, milletimizin ve devletimizin yanında olduğumu söyleyerek bu yönde duruş sergilemişizdir” dedi.
Başkan Per, çoklu oda tartışmaları ile ilgili olarak da , “ çoklu oda sistemi, Kayseri’de AHUDER örneğinde olduğu gibi bir takım yanlış örgütlenmelere sebep olacaktır. Bunun yerine herkesin meslek örgütlerine sahip çıkması, gidip oy kullanması ve Türk Milletinin görüşlerini oralara yansıtması gerekir” diye konuştu.

]]>
https://hunattv.com/per-kayseri-tabip-odasi-yerli-ve-milli-olmaya-devam-edecektir/feed/ 0
BALKAYA DERNEĞİ’NDEN KIZILAY’A KAN BAĞIŞI https://hunattv.com/balkaya-derneginden-kizilaya-kan-bagisi/ https://hunattv.com/balkaya-derneginden-kizilaya-kan-bagisi/#respond Sat, 04 Jul 2020 12:15:17 +0000 https://hunattv.com/?p=42605

Kayseri’de faaliyet gösteren Balkaya Derneği, pandemi sürecinde azalan kan bağışı sebebiyle kan verme etkinliği düzenledi. Kan bağışına çok sayıda dernek üyesi destek verdi. Balkaya Derneği Başkan Yardımcısı Dursun Balkaya, bundan sonraki süreçte kampanyayı geleneksel hale getirmek istediklerini söyledi.

Dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de ilk vakanın 11 Mart tarihinde görüldüğü covid-19 kan bağışlarını da etkiledi. Düşen kan bağışından dolayı azalan stoklara Kızılay yetkilileri destek istedi. Kayseri’de faaliyet gösteren Balkaya Derneği’de ikincisini düzenlediği kan bağışı etkinliğinde Kızılay’a kan verdi.

Kan bağışı etkinliğini geleneksel hale getirmek istediklerini söyleyen Balkaya Derneği Başkan Yardımcısı Dursun Balkaya: “Tam 6 ay önce ilk kez Balkaya Derneği olarak kan bağış kampanyası düzenlemiştik. 6 ay sonra ikincisini gerçekleştiriyoruz. Kan ver, hayat kurtar diye çıktığımız bu yolda daha nice kan bağışları yapmayı planlıyoruz. Hedefimiz hem vatandaşlarımıza hem de üyelerimize kan bağışı alışkanlığı kazandırmak. Dünyaca sıkıntılı bir süreçten geçtiğimiz şu günlerde covid-19 dolayısıyla kan stoklarında azalmaların yaşandığını biliyoruz. Bizde bu duruma duyarsız kalmadık ve bu projeyi düzenledik. Her verdiğimiz kanın bir hayat kurtarmasını temenni ediyoruz. Bir önceki programda yanımızda olan fakat şu an aramızda bulunmayan değerli büyüğümüz Erol Balkaya’yı da saygıyla anıyorum. Katılan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kan verme etkinliğinden dolayı Kızılay yetkilileri Balkaya Derneği’ne teşekkür belgesi ve günün anlamına özen olarak plaket takdiminde bulundu.

HABER: SALİH ZEKİ ÇETİN

]]>
https://hunattv.com/balkaya-derneginden-kizilaya-kan-bagisi/feed/ 0
SEVDİĞİ KIZI BAŞKASINA VERDİLER, İNTİHAR EDEREK HAYATINA SON VERDİ https://hunattv.com/42584-2/ https://hunattv.com/42584-2/#respond Sat, 04 Jul 2020 08:51:44 +0000 https://hunattv.com/?p=42584 Adana’da, sevdiği kız başkasına verilince psikolojisi bozulan 19 yaşındaki Ahmet Arslan, sosyal medyadan canlı yayın yapıp intihar edeceğini söyledikten sonra ormanlık alana gidip tabancayla kafasına sıktı.

Adana’da, sosyal medya üzerinden yaptığı canlı yayının ardından kafasına tabanca ile ateş ederek intihar ettiği öne sürülen gencin cesedi Karaisalı ilçesinde bulundu. Arslan’dan geriye yaptığı canlı yayın, sevgilisini başkasına verdiklerini ve onu nasıl sevdiğini anlattığı videosu kaldı.

Abdulhaluk Arslan’ın 7 çocuğundan biri olan 19 yaşındaki Ahmet Arslan, geçtiğimiz hafta üniversite sınavına girdi. Sağlık Bilimleri Fakültesini kazanmak isteyen sınavı da iyi geçen Arslan, iki gün önce sevdiği kızdan ayrıldı. Bu nedenle psikolojisi bozulan Arslan, son olarak sosyal medyadan canlı yayın yapıp intihar edeceğini söyledikten sonra kafasına tabanca ile ateş ederek intihar etti. Bu olaydan sonra gençten bir daha haber alınamadı. Telefonu çalan ancak cevap vermeyen Arslan’ın hayatından endişe eden babası, amcası ve kardeşleri onun sosyal medyadaki canlı yayınından yola çıkarak Kışla Mahallesi Seyhan Nehri kenarı ve ormanlık alanda aramaya başladı. Ancak gün boyu Arslan’ı arayan aile bir sonuca ulaşamadı.

Baba Arslan, oğlunun canlı yayından sonra kaybolduğunu bir daha haber alamadıklarını polise de bilgi verdiklerini ancak bir türlü bulamadıklarını söyleyerek canından endişe ettiğini ifade etti. Amcası Mehmet Arslan da yeğeninin en son sosyal medyada canlı yayın yaparak sevdiği kızdan ayrıldığı için canına kıyacağını söylediğini sonra da haber alınamadığını kaydetti. Bir süre sonra aile, Karaisalı İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin ormanlık alanda bir ceset bulunduğunu ve Karaisalı Devlet Hastanesi morguna kaldırıldığını, kayıp gence benzediğini iletti. Bunun üzerine aile Karaisalı Devlet Hastanesine gitti. Baba Abulhaluk Arslan, morga girerek cesedin oğluna ait olduğunu teşhis etti. Ahmet Arslan, canlı yayında iddia edildiği gibi kafasına ateş ederek hayatına son verdiği öğrenildi. Arslan’dan geriye yaptığı canlı yayın, sevgilisini başkasına verdiklerini ve onu nasıl sevdiğini anlattığı videosu kaldı. Arslan’ın videoda intihar edeceğini söyleyerek herkesle vedalaştığı da görüldü.

 

]]>
https://hunattv.com/42584-2/feed/ 0
CHP’NİN AYASOFYA TAVRI BELLİ OLDU https://hunattv.com/chpnin-ayasofya-tavri-belli-oldu/ https://hunattv.com/chpnin-ayasofya-tavri-belli-oldu/#respond Sat, 04 Jul 2020 08:49:33 +0000 https://hunattv.com/?p=42586 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ayasofya’nın ibadete açılması konusunda ilk kez bu kadar net konuştu ve Cumhurbaşkanı’nın imzalayacağı bir kararnameyle bunun mümkün olacağını, ibadete açılması durumunda da itiraz etmeyeceklerini belirtti.


Türkiye’nin son haftalarda gündeminde olan Ayasofya’nın cami olması tartışmasında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “Erdoğan oturur, bir kararname yazar, resmi gazetede yazılır, ibadete açılır. ‘CHP bana itiraz eder de ben de buradan oy devşiririm’ diye düşünüyorsa, hayır bunu düşünmesin” diye konuştu.Independent Türkçe’den Benan Kepsutlu, Kılıçdaroğlu’na şu soruyu yöneltti: “Ayasofya’nın cami olması, Danıştay’ın kararı gündemde. Çok tartışıldı, konuşuldu. Bir taraftan Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun açıklaması var, bir taraftan Putin’in açıklamaları var gibi. Ayasofya cami olursa neye çözüm olur? Olmazsa nasıl bir sorun yaratır?”CHP Genel Başkanı, cevap olarak şunları söyledi:

“TÜMÜYLE İBADETE KAPALI DEĞİL”

“Şöyle, Ayasofya zaten şu anda ibadet yapılan bir yer. Yani oranın da bir görevli imamı var zaten. Yani ibadet yapılıyor, tümüyle ibadete kapalı bir alan değil aslında. Ayasofya tabi bir dünya kültür mirası aynı zamanda, öyle kabul etmek lazım. Bu iç siyasette zaman zaman kullanılıyor. ‘İşte cami yapalım, ibadete açalım’ diye kullanılıyor.

“ERDOĞAN, BİR KARARNAME YAZAR İBADETE AÇILIR”

Biz inanç merkezlerinin iç siyasete malzeme edilmesini doğru bulmuyoruz. İktidar, “Ben Ayasofya’yı ibadete açıyorum” diyorsa kararname elinde. Erdoğan oturur, bir kararname yazar, resmi gazetede yazılır, ibadete açılır, müze olmaktan çıkar. Bu kadar basit.

“CHP İTİRAZ EDER DİYE DÜŞÜNMESİN”

Şimdi bu olayı büyütüp bu olayı Türkiye’nin, dünyanın gündemine getirmenin hiçbir mantığı yok. Sen eğer bunu kullanıyorsan siyaseten, ‘Bunu ben açtığımda takdirde, cami olarak açtığım takdirde oyum artacaktır’ diyorsan ve hedefi böyle koyup, ‘Acaba ben bunu söylediğimde CHP bana itiraz eder de ben de buradan oy devşiririm’ diye düşünüyorsa, hayır bunu düşünmesin.

“BU KADAR BASİT BİR OLAYI DÜNYANIN GÜNDEMİNE GETİRMENİN MANTIĞI YOK”

Otursun, hemen kararnameyi imzalasın. Resmi gazetede ilan etsin. Ayasofya’yı da ibadete açsın. Bu kadar basit. Bu kadar basit olan bir olayı, kendisi açısından bu kadar basit olan bir olayı dünyanın gündemine getirmenin hiçbir mantığı yok yani.

“BİR KARARNAMEDE DE CAMİ OLARAK AÇILABİLİR”

Ben, ‘Ayasofya evet, Türkiye Cumhuriyeti toprakları üzerinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından korunmaktadır, tamiri onarımı yapılmaktadır. Şimdi halkın büyük bir kesimi ibadete açılmasını istemektedir. Biz de ibadete açtık.’ Bir kararnamede. Bir kararnamede müze yapılmış, bir başka kararnamede de cami olarak açılabilir.”

]]>
https://hunattv.com/chpnin-ayasofya-tavri-belli-oldu/feed/ 0
KAYSERİ’DE KAMYONUN DEVRİLDİĞİ YOLDA OTOMOBİL KAZA YAPTI: 5 YARALI https://hunattv.com/kayseride-kamyonun-devrildigi-yolda-otomobil-kaza-yapti-5-yarali/ https://hunattv.com/kayseride-kamyonun-devrildigi-yolda-otomobil-kaza-yapti-5-yarali/#respond Sat, 04 Jul 2020 08:44:56 +0000 https://hunattv.com/?p=42577 Kayseri’de aynı yolda otomobilin takla atması ve kamyonun yan devrilmesi sonucu meydana gelen trafik kazalarında 5 kişi yaralandı.


Edinilen bilgiye göre, Talas ilçesine bağlı Sayer Caddesi üzerinde meydana gelen kazalarda 68 LA 581 plakalı Mercedes kamyon, virajı alamayınca yol kenarında bulunan bariyerlere çarparak devrildi. Meydana gelen kazada araç içerisinde bulunan A.A.(40) ve O.A.(43) yaralandı. Yaralılar sevk edilen ambulanslar ile çeşitli hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı.

Otomobil takla attı
Aynı yol üzerinde meydana gelen ikinci trafik kazasında ise sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybettiği 38 NC 346 plakalı Peugeot otomobil de takla atarak duvara çarptı. Otomobil içerisinde bulunan ve isimleri öğrenilemeyen 3 kişi yaralandı. Yaralılar hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Polis ekipleri de kazaların meydana geldiği yerde inceleme yaptı.
Her 2 kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

]]>
https://hunattv.com/kayseride-kamyonun-devrildigi-yolda-otomobil-kaza-yapti-5-yarali/feed/ 0
ALKOL VE SİGARAYA ÖTV ZAMMI GELDİ! https://hunattv.com/alkol-ve-sigaraya-otv-zammi-geldi/ https://hunattv.com/alkol-ve-sigaraya-otv-zammi-geldi/#respond Sat, 04 Jul 2020 08:44:32 +0000 https://hunattv.com/?p=42575 Gelir İdaresi Başkanlığı sigara ve alkolün ÖTV’sinde 6 ayda bir yapılan otomatik artışı gerçekleştirdi. Yapılan düzenleme ile biranın vergisi 38 kuruş, sigaranın vergisi 1,1 lira ve rakının vergisi 7 lira arttı. Böylece en ucuz sigara fiyatı 14,5 lira olacak.

Sigara fiyatlarına gece yarısı yeni bir zam geldi. Sigaradan alınan ÖTV’ye 6 ayda bir yapılan otomatik artış gerçekleşti. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan düzenleme ile sigaranın vergisi 1,1 lira artarak vergi oranı yüzde 84’ten yüzde 86’ya çıktı. Böylece 1 paket sigara fiyatı en az 13,6 liradan 14,5 liraya çıktı. 14,5 TL olan bir paket sigaradan 12,46 TL vergi alınmış olacak.

SİGARAYA VERGİ ZAMMI GELDİ

Sigara fiyatlarında 14,5 lirada bir bariyer oluştu. Sigarada ayrıca satış fiyatı üzerinden yüzde 15,25 KDV alındığı için 14,5 liraya satılan sigaranın 2,21 lirası da KDV olacak. Bir paket sigara da toplam vergi 12,46 liraya çıkacak. Habertürk’ten Rahim Ak’ın haberine göre, bu vergi ile Türkiye’de sigaradan alınan vergi yükü yüzde 85’den yüzde 86’ya çıkacak. Puro ve sigarillolarda da benzer vergi artışları yapıldı. Puroda 0,3506 olan asgari maktu vergi 0,3747 liraya çıkarken maktu vergi 0,4686 liradan 0,5008 lira olarak belirlendi.

Böylece 14,5 lirada bir bariyer oluştu. Sigarada ayrıca satış fiyatı üzerinden yüzde 15,25 KDV alındığı için 14,5 liraya satılan sigaranın 2,21 lirası da KDV olacak. Bir paket sigara da toplam vergi 12,46 liraya çıkacak. Bu vergi ile Türkiye’de sigaradan alınan vergi yükü yüzde 85’den yüzde 86’ya çıkacak. Puro ve sigarillolarda da benzer vergi artışları yapıldı. Puroda 0,3506 olan asgari maktu vergi 0,3747 liraya çıkarken maktu vergi 0,4686 liradan 0,5008 lira olarak belirlendi.

BİRA EN AZ 38 KURUŞ ZAMLANACAK

Alkolde ise biranın asgari maktu vergi 1,9125 liradan 2,0442 liraya çıkarıldı. Birada asgari maktu vergi alkol derecesi yüzde 5 olduğu için 5 ile çarpılarak alınıyor. Yani 1 litre birada vergi 9,56 liradan 10,22 liraya çıkmış durumda. 50’lik şişe birada ÖTV ise 33 kuruş artarak 4,78 lira yerine 5,11 lira olarak belirlenmiş durumda. Bu vergi üzerinden yüzde 18 KDV de alındığı için fiyat 38 kuruş artmış olacak. Tabii ki şirketlerin 50 kuruş civarında bir artışı benimsemesi bekleniyor.

70’LİK DEĞİL ARTIK 170’LİK

Şarapta ÖTV 9 lira 40 kuruştan 10,05 liraya yükseltildi. 70’lik şarapta vergi KDV ile birlikte 76 kuruş artmış oldu. Rakıda ise fiyat artışı daha fazla olacak. Rakı, viski, votka ve Cin gibi alkol oranı yüzde 40’ın üstünde olan içkilerde ÖTV 261,2825 liradan 279,2902 liraya çıkarıldı. Böylece 70 cl’lik rakıda ÖTV 82,3 lirayken 88 liraya ulaştı. ÖTV’deki artışın KDV’yi de etkilemesiyle birlikte satış fiyatı 163 lira olan aynı rakı 170 liraya çıkacak.

]]>
https://hunattv.com/alkol-ve-sigaraya-otv-zammi-geldi/feed/ 0
ASKF BAŞKANI SOYKARCI’DAN KULÜPLERE YANIT https://hunattv.com/askf-baskani-soykarcidan-kuluplere-yanit/ https://hunattv.com/askf-baskani-soykarcidan-kuluplere-yanit/#respond Sat, 04 Jul 2020 08:02:05 +0000 https://hunattv.com/?p=42564 ASKF Kayseri Şube Başkanı Musa Soykarcı, bazı kulüplerin kendisine ve yönetimine yönelik yaptığı açıklamalara yanıt verdi. Soykarcı: “Yapılan eleştiriler son derece haksız, dayanaksız ve kabul edilemez” dedi.

ASKF Kayseri Şube Başkanı Musa Soykarcı, yapılacak olan ASKF Başkanlık Seçimi öncesi kendisine yapılan eleştirilere yanıt verdi. Soykarcı, konuyla ilgili yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Hepinizin yakından bildiği ve takip ettiği gibi,  Kayseri Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Olağan Genel Kurul Toplantısı ile ilgili süreç başlamış bulunmakta, genel kurul toplantısı ile ilgili hazırlıklarımız devam etmektedir. Amacımız, Kayseri’de faaliyet gösteren tüm amatör spor kulüplerimizin en iyi ve en uygun şartlarda spor yapmalarına imkan sağlamak,  insanlarımıza,  sporun bir barış, dostluk, kardeşlik ve dayanışma faaliyeti olduğunu hatırlatarak, sporun felsefesinde   veruhunda yer alan centilmenliği her zaman egemen kılmaktır. Amacımız, Kayseri’de sağlıklı bir spor kamuoyu yaratmak, tüm branşlar için elit sporcular yetiştirmek,  daha da önemlisi sağlıklı bir nesil ve sağlıklı bir toplum yaratmak, sporu, toplumun bütün kesimlerine yayabilmektir. Bugün bir gurup arkadaşımız  basın toplantısı düzenleyerek Kayseri ASKF Başkanı olarak şahsıma ve yönetici arkadaşlarıma yönelik bazı suçlamalarda bulunmuşlardır. Kamuoyunu doğru bilgilendirmek ve yanlış anlamalara meydan vermemek amacıyla, bu açıklamayı yapma zarureti doğmuş bulunmaktadır. Seçim süreci yaklaştıkça, bazı gurupların harekete geçtikleri, bilinmekte ve kamuoyu tarafından yakından izlenmektedir. Yapılan eleştiriler son derece haksız, dayanaksız ve kabul edilebilir değildir. Basın toplantısı düzenleyen arkadaşlarımız, kulüplerinin, ASKF’nin tüm imkanlarından yararlandıklarını açıkça itiraf etmektedirler. Bu da göstermektedir ki, Kayseri ASKF, üye olsun olmasın, bütün kulüplerimize eşit ve adaletli davranmış, hiçbir ayrım yapmadan,  bütün kulüplerimize maddi ve manevi destek sağlamış, ASKF’nin kapılarını sonuna kadar bu kulüplerimize açmıştır. Arkadaşlarımız, “Peki, her şeyden yararlanıyoruz, neden genel kurulda oy kullanamıyoruz’, ‘Şampiyon oluyoruz, ASKF’den kupa alıyoruz’, ‘Lige katılım bedellerini ödüyor, vize ve transfer işlemlerinden ASKF paylarını ödüyoruz. Neden genel kurulda oy kullanmıyoruz’ diye soruyorlar. Bu soruların cevabı son derece açık ve basittir. Tüm federasyonlar tarafından düzenlenen etkinliklere katılmak, kulüplerimizin kendi tercihleridir. Federasyonların statüleri ve işleyişleri ulusal ve uluslararası belirlenen kurallar çerçevesinde yürütülmektedir. Katılım bedelleri ve diğer işlemler ve bu ödemelerden ASKF’ye ödenen paylar, federasyonların belirlediği kurallar çerçevesinde yapılan yasal işlemlerdir. Yasa ve yönetmenliklerde yer alan  bu paylar ödenmeden, spor karşılaşmalarına katılma izni verilemez. Bu kararlar ve uygulamalar,  tamamen ASKF’nin ve yönetiminin yetki alanı dışında vefederasyonların uygulamalarıdır En önemli eleştiri, ‘Neden oy kullanamıyoruz?’ sorusu. ASKF, dernek yapısında bir sivil toplum örgütüdür. İnsanlar, bu kuruluşlara gerekli koşulları yerine getirdikleri takdirde, her zaman üye olabilirler. Üyelik koşulları, yasalarda ve dernek tüzüğünde açıkça belirtilir. Kayseri ASKF tüzüğü, 7. Maddesi ‘Federasyona nasıl üye olunur?’  başlığı altında şöyle düzenlenmiştir. ‘Federasyona her türlü yasal görev ve işlemlerini yerine getirmiş, spor yapmak ve yaptırmaktan başka amacı bulunmayan devletin kabul ettiği spor dallarından birinde ve bir kaçında faaliyet gösteren spor kulüpleri üye olabilirler’ Madde 8 ise,“Kulüplerin üye olabilmeleri için kendi genel kurullarında karar almaları ve bu kararı bir yazı ile federasyona bildirmeleri gerekmektedir” şeklindedir. Üye olma koşulları bu kadar açık ve net iken, bu kulüplerimizin, “Biz neden üye değiliz” diye sokağa çıkmaları gerçekten anlamsızdır. Öncelikle, bu kulüplerimize ASKF’ye tüzükte yer alan şekilde başvurmaları öneriyoruz. En önemli ve dikkat çekici yanı da, toplantıya katılan kulüplerimizin Kayseri’de 20-25 yıldan beri faaliyette bulunmalarına rağmen, bu güne kadar ASKF’ye üyelik başvuru yapmamış olmalarıdır. Neden, bu güne kadar ASKF’ye karşı duyarsız davranmışlardır? Neden, başvuru şartlarına uygun başvuru dilekçeleri hazırlamamışlardır? Üye olma fikri,  neden genel kurul süreci içine girildiği şu günlerde akıllarına gelmiştir? Oysa biz, her dönemde kulüplerimizi federasyona üye olmaya davet etmiş, birlikte olmamızın bizleri daha da güçlendireceğini her fırsatta ifade etmişizdir. Basın toplantısı yapan kulüplerimizden bazılarının ASKF’ye başvuruları vardır. Bu doğrudur. Ancak, bu başvurular tüzükte belirtildiği gibi değil, genel kurul kararları alınmadan, ASKF tüzüğü incelenmeden ve yeterli derece de anlaşılmadan yazılmış,  başvuru tarihi bile bulunmayan, eksik evrak içeren başvurulardır. Bu nedenle karara bağlanamamıştır. Tüzük gereği, bu kulüplerimizin başvurularını değerlendirmek, mevcut evraklarla  ASKF’ye üye kaydı yapmak imkansızdır. Bu kulüplerimizi üye yapmak, Dernekler Kanunu ve tüzüğümüz gereği suçtur. ASKF’nin bütün kararları ve uygulamaları tüzük hükümleri ve yasalarımıza uygun şekilde yerine getirilir.  Aksine, hiçbir kimseye ayırım yapamaz, yasaları çiğneyemez. Tüm bunların ötesinde, yönetim kurulumuz, seçim sürecine girdiğimiz şu günlerde yanlış anlamalara meydan vermemek, kendi lehlerine üye kabul ediyor gibi bir anlayışın ortaya çıkmaması için, prensip olarak kayıtları bir süreliğine durdurma kararı almıştır” dedi.

Genel kurulun ASKF tüzüğünün yasal çerçeveler içerisinde yapılacağı söyleyen Soykarcı:” Genel kurul toplantısından sonra, yeni yöneticilerimiz başvuruları muhakkak ki değerlendirmeye alacaklardır. Genel kurul süreçleri her zaman bir yarışma heyecanı içinde ve hareketli bir ortamda geçer. Bütün arkadaşlarımızı anlıyorum. Bu dönemde, kırıcı olmak ve birbirimizi suçlamak yerine, projelerimiz ve kulüplerimize yapacağımız hizmetleri anlatarak geçirmeliyiz. Şunu açıkça ifade ediyoruz, genel kurulumuzun ASKF tüzüğü ve yasalar çerçevesinde son derece adil ve eşit koşullar içerisinde geçeceğinden herkes emin olabilir, kimsenin endişesi olmamalıdır. Bu konu üzerinde son derece titiz ve dikkatli hareket ediyoruz. Bütün arkadaşlarımı, birlik ve beraberlik içerisinde ASKF çatısı altında hizmete davet ediyorum. Hedefimiz, ülkemize, şehrimize ve tüm dünya spor kamu oyuna hizmet etmek, sporu sevmek ve sporun centilmenlik ruhu içinde yaşanmasına imkan sağlamaktır. Kulüplerimize, spor adamlarına, Kayseri sporuna bugüne kadar emeği geçen hakeminden sporcusuna, yöneticisine kadar herkese, bu vesile ile sevgi ve saygılarımı iletiyorum. Düne kadar hizmet ettik, yarın da edeceğiz” diye konuştu.

]]>
https://hunattv.com/askf-baskani-soykarcidan-kuluplere-yanit/feed/ 0
ÜLKÜ OCAKLARI GENEL BAŞKANLIĞI GÖREVİNE AHMET YİĞİT YILDIRIM ATANDI https://hunattv.com/ulku-ocaklari-genel-baskanligi-gorevine-ahmet-yigit-yildirim-atandi/ https://hunattv.com/ulku-ocaklari-genel-baskanligi-gorevine-ahmet-yigit-yildirim-atandi/#respond Fri, 03 Jul 2020 19:31:50 +0000 https://hunattv.com/?p=42553 Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin talimatıyla Ülkü Ocakları Genel Başkanlığına Ahmet Yiğit Yıldırım atandı.

Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı’na Sinan Ateş’in ardından Önceki Dönem İstanbul Ülkü Ocakları İl Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım atandı. Yıldırım, son olarak MHP MYK Üyesi olarak görev yapıyordu.

]]>
https://hunattv.com/ulku-ocaklari-genel-baskanligi-gorevine-ahmet-yigit-yildirim-atandi/feed/ 0
SON DAKİKA! DEREVENK VİYADÜĞÜNDE KAZA https://hunattv.com/son-dakika-derevenk-viyadugunde-kaza/ https://hunattv.com/son-dakika-derevenk-viyadugunde-kaza/#respond Fri, 03 Jul 2020 15:01:34 +0000 https://hunattv.com/?p=42549

Kayseri’de Derevenk Viyadüğünde seyir halindeki araç direksiyon hakimiyetini kaybederek kaza yaptı. Kimliği tespit edilemeyen direksiyon sürücüsü yaralı olarak kurtuldu.

Mimarsinan OSB’ye gitmek üzere yola çıkan araç seyir halindeyken sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesiyle kaza yaptı. İhbar üzerine olay yerine itfaiye, 112 Sağlık ve polis ekipleri sevk edildi. Kazadan ağır yaralı kurtulan araç sürücüsü  hastaneye kaldırıldı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

HABER:DİLEK BİLGİ

 

]]>
https://hunattv.com/son-dakika-derevenk-viyadugunde-kaza/feed/ 0