20 Ekim 2021 Çarşamba

KAYNAK KİTAP KONUSUNDA İLK AÇIKLAMA MHP’DEN GELDİ: TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Eğitim-öğretim döneminin başlamasıyla birlikte yardımcı kaynak kitap tartışmaları da yeniden gündeme geldi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrencilere dağıtılan ücretsiz kitaplara ek olarak bazı okul idarecilerinin, ‘yardımcı kaynak’ adı altında kitaplar ettiği öğrenildi.


Bu durum veli ile okul yönetimini karşı karşıya getirirken, kaynak kitaplarında derslerde kullanıldığı iddia edildi. Yasak olmasına rağmen istenilen ek kaynakların masrafı okuldan okula değişirken bazı okulların yayın kuruluşu ile anlaştığı hatta bazı idarecilerin yayın kuruşlundan para aldığı iddia edilmişti.

ÖZDEMİR: KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ
Konuyla ilgili ilk açıklama MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir’den geldi. Özdemir, Milliyetçi Hareket Partisi’nin konunun takipçisi olduğunu belirterek, “2018 yılında MHP Hatay Milletvekilimiz Lütfi Kaşıkçı, ilkokul ve ortaokullarda yardımcı kaynak kitapların eğer yararlı ise öğrencilere ücretsiz dağıtılmasının sağlanmasını istemişti. Millî Eğitim Bakanlığı Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Yönetmeliği’nin 41. Maddesi’nde yer alan “Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenmeyen ders kitapları ve okutulacak diğer eğitim araçları öğrencilere aldırılamaz” hükmünü gayet açıktır. Bizlerde Milliyetçi Hareket Partisi olarak konunun takipçisi olacağımızı birkez daha ifade ediyoruz” dedi.

ERSOY: VATANDAŞIMIZA EK MALİYET OLUŞTURMAMALIYIZ
Milliyetçi Hareket Partisi Kayseri Milletvekili Baki Ersoy ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada vatandaşa ek maliyet yansıtılmaması gerektiğini söyledi. Ersoy, “Devletimiz öğrencilerimizin hepsine kitaplarını veriyor. Bununla alakalı eksiklikler varsa bunu yine kurum idarecilerinin ve yetkililerinin üstlerine bildirmesi ve eksikliklerin giderilmesini sağlaması gerekir. Bunlar yapılmadan öğrenci velilerini yardımcı kaynak kitap almaya zorlamak doğru değildir. Bakanlık tarafından yasak olmasına rağmen öğrencilerini yardımcı kaynak kitap almaya zorlayanlar varsa bununla ilgili gerekli işlemler muhakkak yapılmalıdır. Öğrencilerden alınması istenen ek yardımcı kaynak kitaplar faydaları bakımından tercih ediliyorsa, Milli Eğitim Bakanlığımız bu kaynak kitapların gönderilen ders kitaplarının yerine ücretsiz olarak gönderilmesi muhakkak bir çalışma yapmalıdır. Evladını okula göndermek için dişinden tırnağından artıran vatandaşımıza ek bir maliyeti oluşturmamak ve işini düzgün yapıp topluma faydalı bireyler yetiştirmek için çalışan öğretmenlerinizi de zan altından kurtarmak için yapılacak tüm çalışmaların Milliyetçi Hareket Partisi olarak takipçisi olacağız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.