21 Mayıs 2022 Cumartesi

Vergi ve prim borcu yapılandırması esnafa rahatlık getirecek

KAYSERİ Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, hükümet tarafından açıklanan ekonomik tedbir ve getirilen yeni imkanlara ilişkin yaptığı değerlendirmede, vergi ve prim borcu yapılandırmasının esnafa büyük rahatlama getireceğini söyledi.

Hükümetin reel sektör beklentilerini karşılayacak tedbirler almasının sevindirici olduğuna dikkat çeken KTO Başkanı Ömer Gülsoy, “Hükümetimizin reel sektörün beklentilerini karşılayacak şekilde tedbirler alması, iş dünyası temsilcisi olarak bizleri sevindirmiştir. Özellikle vergi ve prim borcu yapılandırması tüccarımıza, esnafımıza ve sanayicimize büyük bir rahatlama getirecektir. Alınan kararlar, ekonomik darboğaza çekilmek istenen Türkiye’nin, hain emelleri bir kez daha boşa çıkaracak güçte olduğunu göstermektedir. Cezalar, borçlar, öğrenci affı, imar barışı ve emeklilere ikramiye gibi konularda alınan kararların Türkiye’ye hayırlar getirsin “dedi.

Hükümetin aldığı kararların vatandaşların büyük bir bölümünü ilgilendirdiğinin altını çiven Başkan Gülsoy, “Borçların yeniden yapılandırılmasına ilişkin kararlar, çok büyük önem arz etmektedir. Kamu, kurum ve kuruluşlarıyla ilgili işlemleri olan, vergi ve prim borcu bulunan herkes için önemli bir fırsat doğurmuştur” ifadelerini kullandı.

Kamuya olan borçların yapılandırılmasının dışında alınan diğer kararların da ekonominin dinamiklerini harekete geçirecek anlayışla alındığını belirten Başkan Gülsoy, “18-29 yaş arasında bulunan ve işyeri açmak isteyen gençlerin, 1 yıl süreyle Bağ-Kur primlerinin devlet tarafından karşılanacak olması, girişimcinin önünü açacak bir yaklaşım olmuştur. Daha önce 3 yıla kadar vergi kolaylığı sağlanan bu kesim, yeni destekle ekonomimize daha çok katkı sağlayabilecektir” diye konuştu.

Yaklaşık 12 milyon civarında emekliye 2 bayramda 1000’er TL ikramiye ödenmesi yönündeki kararı da olumlu karşıladıklarını kaydeden Başkan Gülsoy, “Piyasaya sıcak para girişini sağlayacak bu adımla, tüccarımız ve esnafımız daha yoğun bir iş dönemi geçirecektir. Bu sayede oluşacak katma değer, diğer sektörleri etkisi altına alacaktır” dedi.

Hükümetin aldığı kararlarla ekonomiye can suyu vereceğini vurgulayan Başkan Gülsoy, önümüzdeki günlerde detayları ortaya çıkacak olan bu kararların piyasalarda kısa sürede etkisini göstereceğine inandıklarını sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.