Saturday , August 15 2020

15. TARIM FUARI, KAPILARINI ZİYARETÇİLERE AÇTI

Kayseri 15. Tarım Fuarına ev sahipliği yapıyor. 250 Firmanın katılımlarıyla gerçekleşen fuarda Türkiye’nin ilk yerli ve milli elektrikli traktörü de tanıtılacak. Fuarın açılış törenine Kayseri Vali Yardımcısı Mehmet Sadık Tunç, İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, TAGEM Genel Müdürü Özkan Kayacan, Kayseri Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Şahin, siyasi partilerin il başkanları, protokol üyeleri ve çiftçiler katıldı. 3 gün boyunca devam edecek fuar 23 Şubat’ta son bulacak.

Kayseri ve Türk Dünyası Tarım Fuarı kapılarını ziyaretçilere açtı. Bu yıl rekor bir katılım ile 250 firma fuara katıldı. Ziyaretçilerinde açılışa ve firmalara yoğun bir ilgisi vardı. Ülkemizin ilk yerli ve milli elektrikli traktörü de fuar ile birlikte ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Fuarın açılış törenine Kayseri Vali Yardımcısı Mehmet Sadık Tunç, İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, TAGEM Genel Müdürü Özkan Kayacan, Kayseri Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Şahin, siyasi partilerin il başkanları, protokol üyeleri ve çiftçiler katıldı.

Açılışta konuşan Kayseri Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Şahin, “Türk Dünyası ve Akraba Toplulukları adının verilmesi, Kayseri’deki insan profilinin tamamının bir araya geldiği ve Kayseri’den çıkacak olan sesin tüm Türk Dünyasına ulaşabilmesini hedeflemektedir. Burada asıl amaç da sadece Kayseri’de olan tarımın burada kalması değil, buradaki teknolojileri Türk Dünyasına taşıyabilmek, buradaki teknolojilerimizi dost ve kardeş ülkelerimize ulaştırabilmek. Tarım dünyada vazgeçilmezlerin arasında. Her şeyden vazgeçilebilir belki ama açlık, dünyadaki en büyük problem. Burada yeni tarım makinelerini, yeni çeşitleri ve ülkemizdeki en büyük problemlerden biri olan maliyetlerin azaltılması anlamında TAGEM ve özel sektörün birlikte hareket ederek, yakın zamanda piyasaya arz edilecek olan elektrikli traktörümüzü de görme imkanına sahip olacağız” dedi.

Kayseri’nin 2019 yılında tarımsal olarak Türkiye’deki ilk 6 şehrin içerisinde olduğunu vurgulayan Şahin: “Kayseri’nin 2019 yılında tarımsal alanda Türkiye genelinde ilk 6 şehrin içerisinde olduğunu özellikle belirtmek istiyorum. Kayseri’nin sadece bir sanayi şehri olarak düşünülmemesi lazım. Kayseri aslında doğu batı ve güney kuzey ekseni birleşme noktasında tarımın en önemli şehirlerinden birisidir. Türkiye’deki çerezlik kabak ve ayçiçeği çekirdeği üretiminde ilk sıradayız. Ülkemizde lider konumda bulunan patates, şeker pancarı ve buğdayda söz sahibiyiz. Kayseri balıkçılık konusunda da Türkiye’de denize kıyısı olmayan şehirler arasında en önemli şehirdir. Bu şehir ülkemizin yavru alabalık ihtiyacının yüzde 40’ını karşılamakta. Bütün listenin altını çizdiğimiz zaman Kayseri, tarım başkenti olma yolunda ilerlemektedir. Orta Doğu ve balkanlardaki tüm toplulukların tarım başkenti olmaya da adayız. 15. Türk Dünyası ve Akraba Toplulukları Tarım Fuarı’nın hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

TAGEM Genel Müdürü Özkan Kayacan: “Daha önce de bu fuarları yaptık ama bu fuar benim için ayrı bir anlam ifade ediyor. Bugün 15.’si ama bizim için en önemli olan noktalardan bir tanesi de . Türk Dünyası ve Akraba Toplulukları Tarım Fuarı olmasıydı. Türk Dünyasından katılan birçok insanımızla bir araya gelme, sorunlarımızı konuşabilme noktasında bizim için büyük bir fırsattı bu fuar. Bu kardeşlerimizle AR-GE konusunda TAGEM ve Tarım Bakanlığı’nın tüm çalışmalarını Türk Dünyası’ndaki kardeşlerimize taşıyarak, bağlarımızı her geçen gün arttırmaktayız. TAGEM, Tarım Bakanlığı’nın ve Türkiye’deki tarımsal AR-Ge’nin en önemli ve en güçlü kurumudur. TAGEM’e bağlı 48 araştırma enstitüsü, 20 ileri AR-GE enstitüsü, 128 laboratuvarı ve yılda yaklaşık bin 500 proje üreten 2 bin 300 tane teknik elemanı ve 6 bin 500 çalışanı ile her geçen gün büyüyen bir AR-GE kuruluşudur” dedi.

Çiftçilerin yanında olmak için gece geç biten meclis çalışmasından sonra Kayseri’ye geldiğini belirten İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş: “Bugün aranızda olmaktan mutluluk duyuyorum. Gece saat 12’de meclis çalışmamız bitti ve ben özellikle çiftçi kardeşlerimizin arasında olmak için geldim. Buradan sonra yeniden Ankara’ya döneceğiz. Özellikle diyorum çünkü Türkiye’de herkes bilir ki Kayseri deyince sanayi şehri, ticaret şehri geliyor akla. bunu mecliste de devamlı dile getiriyorum, Kayseri’nin bir diğer özelliği de Türkiye’deki tarım alanlarında en büyük 6. sırada ve bu özelliğimizi Türkiye’de çok fazla bilen yok. Maalesef diğer taraflarımız çok ön plana çıktı, tarım alanlarımız da çıkmadı bugüne kadar. Bu da hem Türkiye’ye hem de özellikle kayserimizin ticaretine zarar veriyor. Hepsinin bir arada büyümesi ve birbirini desteklemesi lazım” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından protokol tarafından kurdele kesilerek, protokol üyelerine plaket takdimi yapıldı. Plaket takdiminin ardından protokol üyeleri fuarı gezerek sergilenen ürünler hakkında bilgiler aldı.

HABER: SALİH ZEKİ ÇETİN

Hakkında Hunat TV

Sonraki

TURAN VE BÜYÜKSİMİTÇİ AİLELERİNİN MUTLU GÜNÜ!

Önceki dönem Ülkü Ocakları Kayseri İl Başkanı Serdar Turan, Berna Büyüksimitçi ile dünya evine girdi. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.