16 Temmuz 2024 Salı

19 MAYIS KAYSERİ’DE COŞKUYLA KUTLANDI

Kayseri’de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Kayseri’de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Atatürk Spor Kompleksi’nde düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nda saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda Gençlik ve Spor İl Müdürü Ali İhsan Kabakçı tarafından Atatürk Anıtına çelenk konuldu. Kutlama programı daha sonra Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda devam etti.

Törende yabancı öğrenciler Atatürk’ün Gençliğe Hitabesini okudu. Daha sonra sporcular Vali Gökmen Çiçek’e Türk bayrağı hediye etti.

Törende konuşan Gençlik ve Spor İl Müdürü Ali İhsan Kabakçı; “19 Mayıs bundan bir asır önce Samsun’da bağımsızlık mücadelesinin kısa sürede tüm yurda dayanmasıyla birlikte milli mücadelenin fiili olarak başladığı gündür. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolda ilk adımı oluşturan ve milletimizin kaderini değiştiren 19 Mayıs 1919’un 103. Yıldönümünü milletçe hep birlikte kutlamanın sevincini yaşıyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlattığı bağımsızlık mücadelesi bir milletin tekrar doğuşu özgür ve mertçe yürüyüşüdür. İstiklalimiz ve İstikbalimiz için verdiğimiz son mücadele olan Kurtuluş Savaşı’yla aziz milletimiz özgür yaşamak kararını tüm dünyaya ilan etmiş Cumhuriyetimizin kuruluşuna uzanan bu süreçte başka milletlerin bağımsızlık mücadelesine de örnek olmuştur. Unutmayınız ki 19 Mayıs ezelden beri hür ve onurlu yaşamak da asla taviz vermeyen aziz milletimizin yüz yıllardır sahip olduğu sarsılmaz duvarın birlik beraberlik dayanışma kolunun uyanış ruhudur. Kahraman milletimizin yüz yıllar önceye dayanan kadim duvarın her yerinde söz konusu vatansa geriye her şeyin teferruat olacağını üzerine bin yılda hüküm sürdüğü bu mukaddes toprakları şartlar ne olursa olsun kanının son damlasına kadar savunacağını tüm dünyaya ilan etmiştir. Cumhuriyet tarihimizde gençlerimize bayramlar hediye edilmiş 19 Mayıs’ı da gençlere armağan edilen önemli bayramlarımızdan biridir. Bu kurum gençlerimizin teminatı olan gençlerimize verilen en güzel hediyedir sevgili gençler aziz şehitlerimizin canları pahasına savundukları bu vatan topraklarında Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği ve bu istiklal topraklarda yetişen sizlere Türkiye Cumhuriyet’i sizlere emanet edilmiştir. Birlik ve beraberlik içerisinde birbirimize duyduğumuz sevgi ve bağlılık ile milletçe bizi birbirimize kenetleyecektir özellikle teknoloji ve bilişim alanında çağın ve geleceğin gereksinimlerini önceden tespit ederek nitelikli özgüveni tam milli şuuru yüksek düşünen nesiller güçlü Türkiye’nin 2023, 2053, 2071 hedeflerine ulaşmasında en büyük pay sahibi olacaktır. Aziz şehitlerimizin bizlere emanet ettiği bu cennet vatanı ilelebet yaşatacaklardır bu vesileyle aziz milletimizi istiklal mücadelesinde bileştirip bu destansı mücadeleyi zafere taşıyarak son nefesimiz Türkiye Cumhuriyet’ini kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygıyla selamlıyor başta gençlerimiz olmak üzere aziz milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum” dedi.

Törene; Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Haldun Taşan, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yüksel Yiğit, 12’inci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanı Tuğgeneral Vedat Öncel, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Cumhuriyet Başsavcısı Abdulkadir Akın, Melikgazi Kaymakamı Bülent Karacan, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, ilçe belediye başkanları, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, siyasi parti temsilcileri, protokol üyeleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Program, halk oyunları, karate, kick boks, jimnastik ve çeşitli gösterilerle devam etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.