21 Mayıs 2022 Cumartesi

AYDIN, KONUT MÜJDESİNİ DEĞERLENDİRDİ: “CANLILIK KATACAKTIR AMA…”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konutta gerçekleştirilecek düzenlemelerin olduğu müjdesi inşaat sektörünü hareketlendirdi. İnşaat sektörüne ve vatandaşa etkisini değerlendiren Anadolu Yapı Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkanı Ali Aydın, kredi faizinin düşmesinin sektöre canlılık katacağını fakat istenen sonucun alınıp alınmayacağı konusunda sektör temsilcilerinin kaygıları olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası konutta yeni düzenlemeler gerçekleştirerek yüzde 0.99 oranında kredi müjdesini duyurmuştu. Açıklanan kredi müjdesinin inşaat sektörü ve vatandaşlar üzerindeki etkilerini değerlendiren Anadolu Yapı Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkanı Ali Aydın, kredi faizinin düşmesi ile istenen sonucun alınıp alınmayacağı konusunda sektör temsilcilerinin kaygıları olduğunu ifade ederek konuşmasına şöyle devam etti; “Cumhurbaşkanımızın konut sektörüne verdiği destekten dolayı teşekkür ediyorum. Sektörü temsilcileri olarak konut maliyetlerinin ve toplumun beklediği ekonomik bir konut edinme aşamasına varması için maliyetlerin aşağı çekilmesi konusunda görüşlerimizin alınmasını isterdik. Fakat şu anda 0.99’luk faiz oranı elbette ki yüzde 2’lere giden faiz oranlarını dikkate aldığımızda avantajdır fakat bugün 2 milyon TL’lik bir kredi kullandığınızda aylık 28 Bin TL gibi bir taksit ödemesi oluyor. Bu meblağların karşılanması oldukça güç ama durağanlığa girmiş olan konut sektörüne bir canlılık verecektir. Elinde küçük birikimleri olan vatandaşta üzerine banka kredisi çekerek bir konut edinmeye doğru gidecektir. Yani sektörde bir canlanma yaratacaktır. İnşaat maliyetleri şu anda 3’e 4’e katlanırken hepsinin yükünü müteahhittin çekmesi mümkün değil. Bunu mecburen satış fiyatlarına yansıtacak, bu da vatandaşı zor durumda bırakacak. Kredi faizinin düşmesi, ilk defa konut alıcılarına yapılacak iyileştirme elbette ki takdir ediliyor ama istenen sonucu alacak mıyız diye kaygılıyız.”

“HAK EDİLMEYEN KAZANCI DOĞRU BULMUYORUM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrası fırsatçıların konut fiyatlarında artırmaya gitmesini değerlendiren Aydın, hak edilmeyen kazanca gidilmesini doğru bulmadığını söyledi. İnşaat sektörünün durağan olduğu dönemde sektörü harekete geçirecek aşamada fırsatçılık yapılmaması gerektiğini söyleyen Aydın; “Elbette ki biz sektör temsilcileri olarak gerçekten hak edilmeyen bir fiyat artışının daha doğrusu bu faizin düşmesiyle ve talebin artmasıyla oluşacak bu hak edilmeyen bir ortamda bu kazancın yapılmasına karşıyız. Kaldı ki bu müteahhit grubu bir senenin içerisinde doğru düzgün satışta yapamadı onun için fiyatlarını yukarı çekmemelerini tavsiye ediyoruz ama maliyet olarak şu anda inşaatı yüzde 40 seviyesine gelmiş olan ve yüzde 50’den daha fazla satış yapmamış olanlara 0,99 bir de Kur Korumalı Mevduat, TL mevduatına dönüşürse onu da 0,89 ile konut kredisi vermeyi öngördüler yani ben her sektörde olduğu gibi her alanda olduğu gibi istisnai saydığım ve doğru bulmadığım fırsatçılık dediğimiz yöntemi uygulayanlar çıkacaktır ama böyle sıkışık bir dönemde inşaat sektörünün durduğu dönemde bu şekilde iyi niyetli ve sektörü harekete geçirecek aşamada böyle hak edilmeyen bir kazanca doğru gidilmesini de doğru bulmam” dedi.

HABER: SERAP KAYHAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.