Pazar , Temmuz 5 2020

BAŞKAN GÜVEN: “KIDEM TAZMİNATI DEĞİŞİKLİĞİNİ KABUL ETMİYORUZ”

Türk İş Sendikası Kayseri Şubesi, kıdem tazminatındaki yapılacak değişikliklere istinaden bir basın açıklaması düzenledi. Türk İş Sendikası Kayseri Şube Başkanı İdris Güven, yapılmak istenen kıdem tazminatı değişikliğini kabul etmediklerini söyledi.

İşçilerin kıdem tazminatında yapılmak istenen değişikliğe karşı Türk İş Sendikası Kayseri Şubesi bir basın açıklaması düzenledi. Yapılmak istenen değişikliği kabul etmediklerini söyleyen Türk İş Sendikası Kayseri Şube Başkanı İdris Güven: “Bildiğiniz üzere son günlerde çalışma hayatında sıkıntılı bir durum yaşanmakta. Kıdem tazminatı hakkımızla ilgili bazı düzenlemeler yapılmak isteniyor.  İşsizlik Sigortası Fonu kesintileri artırılmak isteniyor. 25 yaş altı ve 50 yaş üstünde çalışanlara daha esnek çalışma getiriliyor ve bu yolla Kıdem ve ihbar tazminatı ortadan kaldırılıyor. Kıdem Tazminatı’nın kaldırılarak yerine tamamlayıcı emeklilik sistemi getiriliyor. Ama ortada paylaşılan bir taslak yok, sadece medyada yer alan haberler var. Değişiklik yapılmasına ilişkin sosyal tarafların herhangi bir talebi de bulunmuyor.  Bu konuda sosyal taraflar arasında mutabakat da yoktur. Ekonomide mevcut sıkıntıların aşılması için çözüm yine işçide aranıyor.  Fatura işçiye kesiliyor. Kıdem tazminatı hakkımız masaya yatırılmak isteniyor.  Daha esnek bir çalışma düzeni kabul ettirilmeye çalışılıyor.  Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz. Dünya da olduğu gibi, ülkemizde de şimdiye kadar görülmemiş küresel bir salgın hastalığa karşı topyekun bir savaş verilirken, bu düzenleme gündeme getiriliyor.  İşçiler zaten düşük olan ücretlerinde meydana gelen kayıplarla yaşam mücadelesi vermektedir. İşsizlikle baş etmeye, işini korumaya çalışmaktadır. Böyle bir teklifin gündeme gelmesi ve tartışılması çalışma hayatının huzurunu bozmuştur” dedi.

Kıdem tazminatının yıllardır kanunlar çerçevesinde çizilmiş bir hak olduğunu söyleyen Güven: “Kıdem Tazminatı koşulları ve çerçevesi kanunla çizilmiş, uzun yıllardan beri fiilen var olan temel bir müessesedir. TÜRK-İŞ Kıdem Tazminatına ilişkin olarak yıllardan beri, süregelen görüşünü bugün de muhafaza etmektedir. TÜRK-İŞ Genel Kurullarında, oy birliğiyle alınan kararımız herkes tarafından bilinmektedir. Aldığımız kararın arkasındayız. Kıdem Tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve TÜRK-İŞ’ in kırmızı çizgisidir. Kızımızın gelinliği, oğlumuzun damatlığı gibi kutsaldır.  Bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacak olanlar için Kıdem Tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz. Kıdem Tazminatı’nın fona devredilmesi, süresinin azaltılması, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlara belirli süreli iş sözleşmesi yaptırılması ve bu hakkın tasfiyesine ya da zayıflatılmasına yönelik her türlü girişimin karşısında olmaya devam edeceğiz. Bugün Türkiye’nin her yerinde yeni bir kampanya başlatıyoruz. Hazırlanan bez afişler binalarımıza, tüm iş yerlerimize ve evlerimize asılacak ayrıca arabalarımız posterlerle donatılacaktır” diye konuştu.

Hakkında Hunat TV

Sonraki

1966 TURAN SPOR, SEZON ÖNCESİ MORAL DEPOLADI

1966 Turan Spor Başkanı Murat Canitez, ertelenen ligler sonrasında ilk kez takımı topladı. Sezon öncesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.