16 Temmuz 2024 Salı

ÇOCUKLARINIZDA 3 YAŞINA DİKKAT!

Göz Hastalıkları Op. Dr. Varol Şen, çocuklarda göz problemlerin okul başarılarını etkilediğini ve 3 yaşının kritik bir yaş olduğunu bu yüzden mutlaka çocukların düzenli olarak göz muayenelerinin yaptırılması konusunda ebeveynleri uyardı.

 

 

Çocukların normal gelişim süresi içerisinde değişik göz problemlerin ortaya çıktığını ifade eden Op. Dr. Varol Şen,” Çocuklarda normal gelişim süresi içerisinde değişik göz problemleri ortaya çıkabilir. Göz kaymaları hastalıkların önemli bir ayağını oluşturuyor. Göz kaymalarının çok değişik nedenleri olabiliyor. Sık görmemizin nedeni gözlük ihtiyacının olması ve bu ihtiyacın giderilmemesi sonucu oluşan kaymalardır. Genellikle hipermetrobik nedenlerle oluyor çocuklarda. Ama bazen miyoplarda da kayma olabiliyor. Hipermetrobik nedenlerde genellikle içe kayma bir eğilim gösterir. Miyop kökenli olanlarda da dışa doğru bir kayma görülür. Bazen tam terside söz konusu olabilir. Onun dışında göz kaymasının alt grupları vardır. Sinirsel kökenli olanları olabilir. O sinirsel kökenli olanlar genellikle beyinsel sorunlar yüzünden ortaya çıkmaktadır. Gözün kendine has sendromları vardır. Onlarda kayma şeklinde ortaya çıkabilir. Kayma dışında çocuklarda sık görülen kayma problemleri arasında göz yüzeyi enfeksiyonları sık olur. Göz alerjileri sık olur. Onun dışında doğuştan itibaren bazı yapısal problemler olabilir. Göz kapağı düşüklüğü olabilir. Göz kapaklarının mesafelerinin farklı olmasıyla çoğunlukla ortaya çıkar.”diye konuştu.

 

Göz muayenesi doğuştan başlamalı

 

Çocuklarda göz muayenelerin dünyaya gelir gelmez başlanması gerektiğini belirten Op. Dr. Şen,” Çocukların yeni doğan döneminde göz hastalıkları yönünden değerlendirilmesinde yarar vardır. Yeni doğan döneminde değerlendirildikten sonra bir yaş civarında yeniden değerlendirilmesi gerekir. Daha sonra üç yaş kritikli yaştır. Üç yaşından önce genelde gözün problemlerini tedavi ettiğimizde kalıcı görme kurunun olmasını engelleyebiliyoruz. Çoğunlukta da üç yaş öncesi göz problemleri gözde tembellik dediğimiz tabloyu oluşturabilir. Üç yaşında görülmesi o tedavinin daha etkili olmasına zemin hazırlayacaktır. Üç yaşından sonra tespit edildiğinde tedaviye alınacak cevap biraz daha sınırlı olabilir. Daha sonra üç yaşından sonra ki dönemde okul öncesi tekrar muayene ettirilmelidir. Hem gözün genel yapısı açısından hem de görme seviyesinin ölçülmesinde yarar vardır. Daha sonra herhangi bir kusur tespit edilirse kusura bağlı olarak ona göre tedavi seçilir. Ama genellikle gözlük ihtiyacı olan problemler çok ortaya çıkmaktadır. Daha çok büyüme yanı ergenlik dönemi dediğimiz 6 aylık periyotlarla takibe uygun olabiliyor.”şeklinde ifade etti

 

Göz problemi okul başarısını etkiler

 

 

Şen, çocukların yaşadığı göz sorunlarının okul başarısını da etkilediğini ifade ederek, “Görme problemleri okul başarısını direkt etkileyen sağlık sorunudur. Görme problemi çocuğun okuldaki performansını etkileyecektir. Yapılacak bir düzeltme okul başarısını direkt etkiler. Olumlu sonuçları olur. Çocuk yazılanları göremediği için anlamayacaktır. Böyle olması onun başarısının önünde bir engel olacaktır.”diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.