20 Ekim 2021 Çarşamba

ERÜ Rektörlüğünden FETÖ açıklaması

ERCİYES Üniversitesi Rektörlüğü, ERÜ’ye FETÖ soruşturması olduğu yolundakı algı ve söylentilere yazılı bir açıklama ile yanıt verdi. Rektörlükten yazılı açıklamada ”

Son günlerde  ERÜ’nün  başarılarını, haklı gururunu ve elbette ki devamını gölgelemeye çalışan dezenformasyon çabalarının üzülerek bazı basın yayın organlarında da yansımalarını görmekteyiz. İleri sürülen ve iftira niteliği taşıyan asılsız iddiaların gerek yargı mercileri, gerekse ilgili merciler tarafından titizlikle soruşturulduğunu, üniversitemizin soruşturma sürecinden yüzünün akıyla çıktığını,  hâlihazırda üniversitemiz üst yöneticileri ile ilgili yürütülen bir adli soruşturma bulunmadığını ve bu nedenle bazı basın-yayın organlarında çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını vurgulama gereği duymaktayız.”denildi

 

Erciyes Üniversitesi Rektörlüğü tarafından yapılan açıklamada, 2015 yılı sonunda son derece şeffaf ve rekabetçi bir seçim sürecinin ardından Prof. Dr. Muhammet Güven’in Cumhurbaşkanının  onayı ile Üniversitemiz Rektörlüğüne atandığına dikkat çekilerek, şu görüşler savunuldu:

 

”Erciyes Üniversitesi yönetimi anılan tarihten itibaren üniversitemizin önceki dönem başarılarını sürdürmeye, çeşitlendirmeye ve zenginleştirmeye büyük önem atfetmektedir. Üniversitemizin bilimsel başarısını ortaya koyan ölçütler ve üniversitemizin 10 araştırma üniversitesinden biri olarak seçilmesi bu çabanın görünür sonuçlarından yalnızca bir kaçıdır. Erciyes Üniversitesi, 15 Temmuz hain darbe girişimi karşısında devletinin ve milletinin yanında olmuş, soruşturma süreçlerindeki kurumsallaşma ve hassasiyetiyle diğer kurumlara rehberlik etmiştir. Son günlerde bu başarıların haklı gururunu ve elbette ki devamını gölgelemeye çalışan dezenformasyon çabalarının üzülerek bazı basın yayın organlarında da yansımalarını görmekteyiz. Söz konusu yansımalara kaynaklık eden enformasyonun gerçekleri göz ardı edip hayali senaryolarla üretilen komplo teorilerinin bir ürünü olduğunu “denetim ve eleştiri” hakkına duyduğumuz büyük saygıdan dolayı güçlükle ifade ediyoruz. Bu vesileyle bir kez daha, ileri sürülen ve iftira niteliği taşıyan asılsız iddiaların gerek yargı mercileri, gerekse ilgili merciler tarafından titizlikle soruşturulduğunu, üniversitemizin soruşturma sürecinden yüzünün akıyla çıktığını,  hâlihazırda üniversitemiz üst yöneticileri ile ilgili yürütülen bir adli soruşturma bulunmadığını ve bu nedenle bazı basın-yayın organlarında çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını vurgulama gereği duymaktayız. Bu tür girişimlerin üniversitemizin araştırma ve üretim performansı yanında en çok da FETÖ terör örgütü ile mücadele sürecine zarar vereceğini düşünüyor, basınımıza üniversitemizle ilgili her türlü haber ve bilginin teyidi konusunda gerekli tüm desteği vereceğimizi kamuoyunun bilgisine saygı ile sunuyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.