16 Temmuz 2024 Salı

ERÜ REKTÖRÜ ÇALIŞ, ADAY ÖĞRENCİLER İLE BULUŞTU

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) tarafından “Tanıtım Günleri” etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Aday Öğrenciler Akademisyenler ile Buluşuyor” söyleşi programlarının son gününde Rektör Prof. Dr. Mustafa Çalış, aday öğrenciler ile bir araya geldi.

 Erciyes Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve aday öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği söyleşi programına Rektör Prof. Dr. Mustafa Çalış’ın yanı sıra Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Murat Borlu, Prof. Dr. Recai Kılıç ve Prof. Dr. Mehmet Sıtkı İlkay, Genel Sekreter Murat Yenisu, Senato Üyeleri, Fakülte Dekanları, Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kasım Özgen ile aday öğrenciler ve aileleri katıldı.

 Programın konuşmacısı Rektör Prof. Dr. Mustafa Çalış, katılımcılara ERÜ hakkında bilgiler verdi.

 Göreve geldikleri günden bu yana ERÜ üst yönetimi olarak her zaman öğrenci ve araştırma odaklı olduklarının altını çizen Rektör Çalış, “Rektör olarak göreve geldiğimiz ilk gün şunu ifade ettik. Araştırma odaklı ve öğrenci odaklı bir üniversitede olacağız ve olmaya da devam edeceğiz dedik. Bununla ilgilide elimizden gelen her türlü desteği üst yönetim olarak öğrencilerimize veriyoruz. Üniversitemizin öğrenci odaklı ve araştırma odaklı ifadesini bilinçli bir şekilde kullandık. Gerçekten bu iki odak noktası bizim için çok önemli” dedi.

 Konuşmasında tercih yapacak aday öğrencilere nasihatlerde de bulunan Rektör Çalış;  şöyle devam etti:  “Öğrencilerimize her zaman şu tavsiyede bulunuyorum. Sosyalleşme, girişimcilik ve iletişim çok önemli. Bir öğrenci okul birincisi olabilir. Teorik bilgileri çok çok iyi olabilir. Ama girişimci ve sosyal değilse, iletişimi iyi değilse inanın hayatta başarılı olamıyor. Girişimcilik, sosyalleşme ve iletişim ise öğrencilik çağlarında olur. Öğrenci bunu yapabilir belki ama üst yönetiminde buna destek vermesi gerekiyor. Bizlerde bu anlamda her türlü desteği vermeye çalışıyoruz. Öğrencilerimizin girişimcilik dâhil her alanda bizler faaliyette olmalarını istiyoruz. Üst yönetim olarak da bizler bunu destekliyoruz. Sizlerden ricam sosyalleşme ve iletişime çok önem verin. Hangi üniversiteyi ve bölümü seçerseniz seçin yolunuz açık olsun. Sizler için en hayırlısı ve en iyisi inşallah olur. Lütfen vatanınız ve ailenizi sevin. Onları asla hiçbir şeye değişmeyin. Erciyes Üniversitesi’ni tercih etmenizde tabi ki bizleri mutlu eder. Siz Erciyes Üniversitesi’ni kazanmış değil, biz sizleri kazanmış oluruz.”

 ERÜ tarafından Covid-19’a karşı geliştirilen ve Faz-3 çalışmaları devam eden TURKOVAC aşısı hakkında da soruları yanıtlayan Rektör Çalış, sırası gelen herkesin aşı olması gerektiğine dikkat çekti.

 Rektör Çalış, şunları kaydetti: “ TURKOVAC aşımızın, şuanda Faz-3 çalışmaları üç merkezde devam ediyor. Yakında daha fazla merkezlerde yapılmaya başlanarak, Faz-3 çalışmaları daha da hızlanacak. Bu merkezlerden birisi de Erciyes Üniversitesi olacak. Biz bununla gurur duyuyoruz. Gönüllü konusunda da bizleri çok arayanlar var. Gönüllülerimiz ‘bizler,  TURKOVAC aşımızı bekliyoruz. Milli aşımızı olacağız’ diye beklediklerini de ifade ediyorlar. Biz bir yandan da TURKOVAC aşımızla birlikte ek çalışmalarda yürütüyoruz. Birkaç ay önceye kadar İngiltere Varyantı çok ön plandaydı.  Bununla ilgili hızlı bir çalışma başlattık. Preklinik ve transjenik fare çalışmalarında yüzde yüz etkili olduğunu gördük. Şu anda da yeni bir proje ile gündemde olan Delta Varyantı ile ilgili çalışmalarımıza da başladık. Bu konuda da iyi bir sonuç alırız, diye ümit ediyoruz. Ekiplerimiz hızlı ve aralıksız çalışmalarını sürdürüyorlar. Sonuçlar elde edildiği zamanda kamuoyu ile paylaşacağız.”

 Rektör Çalış, konuşmasının ardından, aday öğrencilerin yanlarına giderek tek tek onlarla sohbet etti.

 Etkinlik, Rektör Çalış’ın aday öğrenciler ile fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.