20 Haziran 2024 Perşembe

GÖRME ENGELLİ CEMRE’NİN BAŞARI ÖYKÜSÜ

Kayseri’de yaşayan 14 yaşındaki görme engelli yüzücü Cemre Ateş, kariyerinde eksik parça olan dünya şampiyonluğunu kazanmak ve 2024 Paris Olimpiyatları’nda derece elde etmek için çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.

Kayseri’de yaşayan 14 yaşındaki yüzme sporcusu Cemre Ateş, henüz 6 buçuk aylıkken gerçekleşen erken doğum sonrası, bir buçuk ay kadar kuvözde kaldı. Bunun sonucunda görme yetisini kaybeden Ateş, ailesinin de destekleri ile 6 yaşında yüzme branşı yaz kurslarına katıldı. Hocasının kendisini keşfetmesi ile çeşitli yarışmalara da katılan Ateş, 39 kez Türkiye şampiyonu olurken, bir kez de Avrupa ikincisi oldu. Kariyerinde eksik kalan tek parçanın dünya şampiyonluğu olduğunu söyleyen Ateş, 2024 Paris Olimpiyatlarında derece hedeflediğini ayrıca engelli çocukların yetenekleri doğrultusunda yönlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

YENİ HEDEF: DÜNYA ŞAMPİYONLUĞU

8 yıldır profesyonel olarak yüzme sporcusu olduğunu söyleyen Ateş, yeni hedefinin ise dünya şampiyonluğu olduğunu dile getirdi. Ateş, “Ben Cemre Ateş, 14 yaşındayım. Mustafa Eminoğlu Anadolu Lisesi’ne gidiyorum. Ben spora 6 yaşında başladım. Aslında başlama amacım yüzmeyi öğrenmekti. Buralara geleceğimi ben de hiç düşünmüyordum. 8 yıldır da profesyonel olarak yüzüyorum. 39 Türkiye şampiyonluğu ve bir kez de Avrupa ikinciliğim var. 2022’de Berlin’de düzenlenen dünya serisinde Avrupa ikincisi oldum. Hedeflerim arasında önce Avrupa, sonra ise dünya şampiyonluğu var. Daha sonrasında da 2024 Paris olimpiyat şampiyonu olmak” dedi.

“GİTAR VE PİYANO ÇALIYORUM, SESİMİN GÜZEL OLDUĞUNU SÖYLÜYORLAR”

Sporun yanı sıra müzik ve tiyatro ile de uğraştığını söyleyen Ateş, “Çalışma saatlerim hafta içi saat 15.30’da başlıyor. 17.00’de bitiyor. Hafta sonu ise sabah 9.30’da başlayıp 10.30’da bitiyor. Gitar ve piyano çalıyorum. Ayrıca şarkı söylüyorum. Sesimin güzel olduğunu söyleyenler oluyor” diye konuştu.

“PES ETMEYİN!”

Ailelerin engelli çocuklarını yetenekleri doğrultusunda yönlendirmeleri gerektiğini vurgulayan Ateş, “Buradan bütün sporculara seslenmek istiyorum. Pes etmesinler, devam etsinler. Ayrıca, engelli sporcuların da ailelerine değinmek istiyorum. Onları özgür bırakın, onları fazla korumacı olmayın. Birer hobi ve alan belirleyin. Bu onları mutlu eder. Onlara her zaman destek olsunlar” ifadelerine yer verdi.

Kızının durumunu kabullenip, ona yeni uğraşlar için yollar aradığını söyleyen Cemre Ateş’in annesi Şenay Ateş, “Biz bu spora 2014 yılında yaz kursu olarak başladık. Cemre, altı buçuk aylık doğdu. Cemre’nin ikiz kardeşi de var. Bir buçuk ay kuvözde kaldı. Bu yüzden gözlerini kaybetti. Ama biz bunu kabullendik. Çocuğumun önünü ben nasıl açarım. Onun yollarını aradım ben” dedi.

“KIZIMIN TİYATROYA DA YETENEĞİ VAR”

Kızı Cemre’yi yüzme öğrenmesi için kursa yazdırdığını söyleyen anne Şenay Ateş, tesadüf olarak başladıkları bu yolda güzel ve meşakkatli günler geçirdiklerini söyledi. Ateş, “Tamamen tesadüf olarak havuza geldik. Yüzme yaz kursuna başladık. Orada hocamız Cemre’yi gördü ve birlikte çalışmayı teklif etti. Öylece bu uzun ama güzel ve meşakkatli yola başladık. 8 yıldır da bu yolda devam ediyoruz. Güzel şeyler oldu. İnşallah da güzel şeyler olacak. Cemre’nin 39 Türkiye şampiyonluğu var. Şu an Cemre kendi kategorisinde tek olan sporcu. Bizim şimdi ki hedefimiz Avrupa şampiyonluğu, dünya şampiyonluğu ve 2024 Paris Olimpiyatları. Buradan ailelere seslenmek istiyorum. Lütfen çocuklarınız evlere kapatmayın. Çocuklarınızın neye yeteneği var ise ona yönlendirin. Bu çocukların aileleri tarafından desteklenmeye ihtiyacı var. Biz de bir farkındalık yaratarak örnek olmak istedik” ifadelerini kullandı.

ÇOK YÖNLÜ ÇOCUK: CEMRE

Kızının çok yönlü bir çocuk olduğunu ifade eden Anne Şenay Ateş, “Cemre şu an birçok sporcu arkadaşına örnek durumda. Herkesten destek bekliyoruz. Bu çocukların yeteneklerini fark edin. Cemre’nin tiyatroya da müziğe de yeteneği var. Çok yönlü bir çocuk. Bana düşen annesi olarak çocuğuma destek olmak, önünü açmaktı. Gücümün yettiği kadar öyle de yaptığımı düşünüyorum. Çocuklarınıza karşı fazla korumacı olmayın. Bu onlara iyilik değil. Onları yetenekleri doğrultusunda yönlendirin” diye konuştu.

HABER: GÜNGÖR GÖRDEN

Yorum

  1. Kalbe dokunur en güzel haber

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.