2 Temmuz 2022 Cumartesi

İDRİS ŞAHİN; “GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLEMENTER SİSTEMİN SONUNA KADAR ARKASINDAYIZ”

Deva Partisi Genel Başkan Yardımcısı İdris Şahin, Partisi’nin Kayseri’de gerçekleştirdiği basın açıklamasında konuştu.  Şahin; “Ancak olası bir durumda altılı masadan bir ortak aday çıkmaz ise o takdirde Deva Partisi lideri Ali Babacan cumhurbaşkanı adayımızdır” dedi.

Deva Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Basın sözcüsü İdris Şahin, Partinin Kayseri’de gerçekletirmiş olduğu “Kayseri ve Türkiye gündemine dair” konulu basın açıklamasında gündemi değerlendirdi. KHK’lılara ve Cumhurbaşkanlığı adaylığına da değinen Şahin, altılı masa olarak ortak bir görüş sağladıklarını belirtti.

 

“ÖNCELİĞİMİZ KAYSERİ’DE TEŞKİLATLARIMIZI TAMAMLAMAK”

 

KHK’lıların yaşadıkları sıkıntılar olduğunu belirten Şahin; “Kayseri ile alakalı yakın bir tarihte miting planlamamız söz konusu değil. Türkiye’nin değişik yerlerinde miting yapacağız. Kayseri’de önceliğimiz teşkilatlarımızı tamamlamak. Türkiye’nin bir çok yerinde sadece Kayseri’de değil, Deva Partisi’ne destek var. Yargıtay’ın verilerine baktığınız zaman son 6 aydır üye kaydında istikrarlı şekilde en fazla üye kaydeden parti Deva Partisi’dir. KHK’larla ilgili özelikle ifade ettiğimiz şuydu. Hakkında kovuşturma yapılmış ve beraat kararı almış, hakkında soruşturma yapılmasına yer olmadığına dair takipsizlik kararı verilmiş veyahut kanun hükmünde kararname ile işlerinden el çektirilmiş ama haklarında soruşturma yapılmamış insanlar var. 1 milyon beş yüz seksen bin kişi hakkında soruşturma açılmış, bunların çoğu çok büyük mağduriyetler yaşıyorlar. Kayseri’de her evde bir gözyaşı var. her vede bir mağdur var. Yanı başımızda Yozgat’ta var, Konya’da var. Bugün eğer biz Deva Partisi olarak bu yapılan haksızlıklara hukuksuzluklara ses çıkarmayacaksak o zaman biz insanlığımızdan şüphe ederiz. Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandan daha kötüdür diyoruz. Bizim dinimizde bunu emrediyor. Biz hz Ömer gibi konuşup, hz Ali gibi cesaret gösteremedikten sonra bugün burada siyaset yapmamızın hiç bir anlamı yok. Zor zamanda alimler ve hakimler eğer idarenin karşısında önünü ilikliyor ise Deva Partisi burada yok. O alimler ve hakimler, idarenin karşısında başı dik ve önü açık olacak ve kimseden talimat almayacaklar. Yargıya müdahale edilmeyecek ve müdahalesiz bir yargının vermiş olduğu karara da hepimiz şapka çıkartacağız. KHK’lara dair bize laf söyleyenlerin tamamına yakını eser siyaseti yapanlar değil sadece laf siyaseti yapanlardır” diye konuştu.

“GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLEMENTER SİSTEMİN ALTINA İMZA KOYDUK”

Partisinin altılı masa ile ortak görüşe sahip olduğunu vurgulayan Şahin; “Genel başkanımız Ali Babacan 2002’den beri aktif siyasetin içerisinde, yirmi yıldır söylediklerimin hepsinin arkasındayım diyor. 2003 Çankırı il başkanıyım ben. 19 yıldır yaptığımız her şey milletin gözünün önünde, veremeyeceğimiz hiçbir hesap yok. Ama 2016’da birilerine methiye düzüp, bugün sadece muhalefete muhalefet olmak için bir kısım laf yetiştirenlere de buradan vereceğimiz cevap yok. Biz yaptığımız işin doğru olduğuna inanıyoruz. Zor zamanda hakikatleri konuşmanın bir bedeli olduğunu da biliyoruz. Ama bu mağduriyetleri de sonlandırmadıktan sonra siyaset yapmanın bir anlamı olmadığını düşünüyorum. Şunu ifade edeyim biz altılı masada güçlendirilmiş parlementer sistem özelinde oturduk ve o güçlendirilmiş parlementer sistemin altına da imza koyduk sonuna kadar arkasındayız Deva Partisi olarak öncelikle bunu ifade edeyim. Yine o altılı masa etrafında oluşacak bir ortak fikirle bir tek ortak cumhurbaşkanı adayı belirlenir ise Deva Partisi olarak sonuna kadar da ona destek olacağız. Ancak olası bir durumda altılı masadan bir ortak aday çıkmaz ise o takdirde Deva Partisi lideri Ali Babacan cumhurbaşkanı adayımızdır” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.