23 Mayıs 2024 Perşembe

IHLAMURUN VE KIŞ ÇAYININ FİYATLARI ARTTI MI?

Son günlerde “Ihlamur fiyatları fahiş derecede arttı” söylentileri vatandaşlar arasında dolaşıyor. Ancak Aktar Hanzala Altun, Hunat TV mikrofonlarına, bu söylentilerin Kayseri’de gerçeği yansıtmadığını ifade etti. Altun, “Kayseri bölgesindeki ıhlamur, dağlık kesimlerden toplandığı için fiyatı diğer bölgelere göre uygundur. 100 gramı 20 lira” dedi.

Aktar Hanzala Altun, son günlerde ıhlamur fiyatlarının çok yükseldiği söylentisi üzerine Hunat TV’ye özel açıklamalarda bulundu. Aktar Altun, “Ihlamurun 300 lira gibi fahiş fiyatlara çıktığı söylentisi Kayseri için geçerli değildir. Kayseri bölgesindeki ıhlamur, dağlık kesimlerden toplandığı için fiyatı diğer bölgelere göre uygundur. İstanbul, İzmir gibi yerlerde fiyatlar daha yüksektir. Bizdeki fiyat 300 lira olmadı. Ancak biz, ıhlamurun yalnız tüketilmemesini tavsiye ediyoruz. Hem maliyeti düşürüp hem de içeriğini zenginleştirmek açısından, içine zencefil,zerdeçal, tarçın, karanfil ve ekinezya gibi bitkileri katmak gerekir. Ihlamur tek başına her insana faydalı olmayabilir, alerjisi olan insanları rahatsız edebilir. Bu bitkilerle beraber bağışıklık için çok faydalı olur” dedi.

IHLAMURUN 100 GRAMI 20 LİRA, KIŞ ÇAYI 15 LİRA

Şu anda 100 gramını 20 TL’ye satıyoruz. Yani kilosu 200 lira. Ama kimse gelip de bizden 1 kilo ıhlamur satın almıyor. Genelde 50 gram, 15 liralık gibi ufak miktarlar alınıyor. Fiyatlarımız da geçen sene ile aşağı yukarı aynı. Kayseri esnafı fiyatları bir anda yükseltmiyor. Ürün satılsın, elinde beklemesin diye karını az koyup satıyor. Birinci sınıf bir kış çayı da istiyorsanız, 100 gramı 15 lira. Ihlamurla neredeyse aynı fiyata gelir. Ama içinde tarçın, zerdeçal, zencefil, havlıcan, karanfil, adaçayı, ekinezya, hatmi, narçiçeği ve ıhlamur var. Bu şekilde almak, vatandaşlar için daha faydalı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.