2 Temmuz 2022 Cumartesi

KAYSERİ BAROSU, YÜCE VE ÖZBEK’E YAPILAN SALDIRIYI KINADI

Kayseri Barosu’na kayıtlı avukatlar Salim Yüce ve Fatih Özbek, müvekkillerinin şirket ortaklığıyla ilgili haklarını korumak ve mal kaçırma iddiası üzerine tespit için gittikleri Ankara’da demir çubuklu saldıra uğradı. Kayseri Barosu, avukatlara yönelik yapılan saldırıyı kınadı.

Kayseri Barosu’na kayıtlı Salim Yüce ve Fatih Özbek, müvekkillerinin şirket ortaklığıyla ilgili haklarını korumak ve mal kaçırma iddiası üzerine tespit için gittikleri Ankara’da demir çubuklu saldıra uğradı. Kayseri Barosu, düzenlediği basın toplantısı ile saldırıyı kınadı. Saldırının vahim bir olay olduğunu söyleyen Kayseri Baro Başkanı Av. Ali Köse; “Anlaşılacağı üzere olay, her yönüyle vahim bir olaydır. Öncelikle bu çirkin saldırıyı şiddetle kınıyor, meslektaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Zor günlerde sığınılacak liman görevini üstlenmiş olan avukatlara yönelik saldırıyı ilkellikten başka bir şeyle izah edemeyiz. Hakkın elde edilmesi gibi kutsal bir görev ifa eden avukata yönelik saldırı, sadece avukatı şahsına değil, hakka, adalete, kurucu unsuru olduğumuz yargı kurumuna da yönelik bir saldırıdır. Bu nedenle yargının tüm unsur ve bileşenlerinin avukata yönelik şiddete karşı aynı tavrı takınması gereklidir. Avukata karşı şiddete ilişkin olarak, sadece baroların değil, tüm yargı organlarının da aynı tavrı alması yanında devletin tüm kurumlarının da aynı kararlılıkla bu şiddete karşı çıkmasını bekliyor. Ve talep ediyoruz. Avukata karşı şiddet eylemleri katalog suçları içerisine alınmalı ve CMK 100. Madde gereği etkinleştirilmelidir. Avukatlar hukuki bir ihtilafın ya da davanın tarafı değillerdir. Taraflar arası husumetin ise tarafı hiç değillerdir” dedi.

“YARGILAMA SÜRECİNİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Avukatlara yönelik gerçekleştirilen saldırıya ilişkin yargılama sürecinin takipçileri olacaklarını ifade eden Köse; “Avukata saldıranlar, belli ki hak, adalet, savunma kavramlarından tamamen yoksun, cehaletin her yönüyle kendisini kuşattığı cahil insanlardır” diyen Köse, “Unutmamalıdır ki bu Vandallar işledikleri eylemler karşısında yine başvuracakları meslek avukatlardır. Yemin ile başladığımız bu mesleğe kararlılıkla devam edeceğiz. Böyle saldırılar ile avukatı görevinden vazgeçirmeyi amaçlıyorsanız, biliniz ki karşınızda güçlü ve tek vücut olmuş bir Baro ve bütün avukatları bulacaksınız. Meslektaşımıza, savunma makamına, yargıya yapılan bu saldırının hesabı, mahkeme önünde muhakkak görülecektir. Meslektaşlarımızın saldırıya uğradığı haberi alınır alınmaz, derhal iletişime geçtiğimiz Ankara Barosu Avukat Hakları Merkezi avukatları, jandarma aşamasında meslektaşlarımızın yanında olmuş, olayla ilgili tüm adli aşamalar baromuz tarafından takip edilmiştir. Meslektaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunuyor. Olayla ilgili yargılama sürecinin takipçisi olacağımıza, meslektaşlarımızın sonuna kadar yanında olacağımızı kamuoyuna saygılarımızla duyuruyoruz” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.