19 Nisan 2024 Cuma

KÜÇÜK BÜRÜNGÜZ KÖY YAŞAM MERKEZİ TANITILDI

Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen kapalı köy okullarının yaşam merkezine dönüştürülmesi ve tanıtılması ile ilgili proje kapsamında Küçük Bürüngüz Köy Yaşam Merkezi tanıtıldı.

Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen kapalı köy okullarının yaşam merkezine dönüştürülmesi ve tanıtılması ile ilgili proje kapsamında Küçük Bürüngüz Köy Yaşam Merkezi tanıtıldı. Kayseri İl Milli Eğitim Müdürü Ayhan Teltik ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticilerinin katıldığı tanıtım programında, yaşam merkezinde yapılan faaliyetler değerlendirildi. Kayseri’de şu ana kadar 31 köy yaşam merkezi yapıldığını söyleyen Teltik, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yürütülen ve köylere yönelik başlatılan yaşam merkezi projelerinin 10’un üzerinde hane ve ev sayısı bulunan bütün köylerde uygulanacağını belirtti. Teltik, “2023 yılında da biz köylerimizde bu yaşam merkezlerini açacağız. Şu ana kadar bu yaşam merkezimizden 467 kursiyer faydalandı” dedi.

KAYSERİ’YE 31 KÖY YAŞAM MERKEZİ YAPILDI

Kapalı köy okullarının yeniden açılıp vatandaşın hizmetine kazandırıldığını söyleyen Teltik: “Kayseri’de 31 tane yaşam merkezi yaptık. Yaşam merkezi dediğimiz zaman ne anlayacağız. Aslında, kapanan köy okullarımızın yeniden hayata geçirilmesi demek. Köyün atan kalbi demek. On yıllardır kapalı olan köy okullarının yeniden açılarak, eğer öğrenci var ise anaokulu, öğrencimiz yoksa velilerimize, vatandaşımıza halk eğitim bünyesinde kurslar açarak bu köyün yaşantısına canlılık getirmiş bir köy yaşam projesidir. Bu proje Milli Eğitim Bakanlığı tarafından son derece önem verilen bir proje. Biraz önce gördüğünüz insanlar, köylü kadınlarımız evlerinde oturuyorlardı. Ancak şimdi bu köy yaşam merkezi ve bu kurs sayesinde bütün hepsi yaklaşık üç, dört aydır dikiş ve diğer alanlarda eğitim alıyor. Yeni beceriler öğrenenler var. Yeni beceriler öğrenmenin yanında bizim uygulamış olduğumuz, projeler sayesinde bu becerilerini de kazanca dönüştürüyorlar. Evlerini çoluk çocuklarının rızkını kazanma yönünde ailelerine katkı sağlıyorlar. O yüzden bu tür kurslarımız son derece önemli. Kayseri’de bir tane değil, 31 tane köy yaşam merkezi yaptık. Bakanlığımızın projesi de en az 10 hanesi olan köylerde bu projeyi uygulamak. Yani bir köyde 10 hanenin üzerinde ev var ise, o köyde gerekli binayı bulduğumuz takdirde köy yaşam merkezleri açılması yönünde direktifleri var. 2023 yılında da biz köylerimizde bu yaşam merkezlerini açacağız. Şu ana kadar bu yaşam merkezimizden 467 kursiyer faydalandı. Sayın Milli Eğitim Bakanımız Mahmut Özer’e bu projeden dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.