16 Temmuz 2024 Salı

TES, ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU ÇALIŞTAYI DÜZENLEYECEK

Türk Eğitim Sen, 14 Şubat 2022 tarihinde yasalaşan Öğretmenlik Meslek Kanunu için 20-23 Ocak 2023 tarihlerinde çalıştay düzenleyecek. Türk Eğitim Sen Kayseri 1 ve 2 No’lu Şube Başkanları ise çalıştayın amacının Öğretmenlik Meslek Kanunun daha kapsayıcı ve bütün aşamaları içine alan bir düzenleme haline getirilmesi olduğunu söyledi.

Öğretmenlerin geleceğine yatırım yapan ve 14 Şubat 2022 tarihinde yasalaşan Öğretmenlik Meslek Kanunu için Türk Eğitim Sen, Ankara’da 20-23 Ocak 2023 tarihlerinde çalıştay düzenleyecek. Çalıştay, 81 ilden öğretmen, okul idarecisi, özel kurum temsilcisi, akademisyenler, bürokratlar, bakanlık müfettişleri, eğitim yöneticileri ve uzman yaklaşık 200 eğitimcinin katılımlarıyla gerçekleştirilecek. Türk Eğitim Sen Kayseri 1 ve 2 No’lu Şube Başkanları ise çalıştayın amacının Öğretmenlik Meslek Kanunun daha kapsayıcı ve bütün aşamaları içine alan bir düzenleme haline getirilmesi olduğunu söyleyerek; Bilindiği gibi Öğretmenlik Meslek Kanunu, 14 Şubat 2022 tarihinde yasalaşmış, o günden bugüne çeşitli tartışmaların odağında yer almıştır. Elbette bu kanun, öğretmenlik mesleği için bir ihtiyaçtı. İlk gündeme geldiği 23 Ekim 2018 tarihinden beri Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun içeriğinin adına yakışır şekilde doldurulması ve zenginleştirilmesi yönünde her türlü adımı atan, içeriğinde neler olması gerektiğini masaya yatıran ve meşru zeminde mücadelesini ortaya koyan sendikamız, sadece öğretmenlerin hak ve menfaatlerini koruyan ve gözeten bir yaklaşım içinde olmuştur. Bunun yanı sıra teklifin TBMM’ye sunulmasıyla birlikte de sendikamız yine komisyon ve genel kurul aşamasında bizzat yer almıştır. Hiç şüphesiz, 1 milyonu aşkın öğretmenin bulunduğu ülkemizde öğretmenlerin geleceğine yatırım yapan bir kanunun varlığı büyük bir kazançtır. Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun bugün Türk eğitim-öğretim hayatında yer alması son derece önemli ve kıymetlidir. Ancak; bu kadar uzun süredir beklenen, özlemi duyulan bu kanunun arazlı ve eksik yönleri de mevcuttur. Kariyer basamaklarında hizmet yılının esas alınmaması, yönetici atamalarında adil bir sistemin ihdas edilmemesi, öğretmenlerin muhatap olduğu mevzuat ve süreçlerin tek çatı altında toplanmaması, kadrolu-sözleşmeli öğretmen ayrımının kaldırılmaması gibi birçok hususta eksiklikleri barındıran kanun, günün koşullarına ve ihtiyaca göre revize edilmeye muhtaçtır. Nitekim, bir kısım siyasiler ve MEB yetkililerince de süreç içerisinde kanuna dair iyileştirmeler yapılacağına yönelik söylemler kamuoyuna yansımıştır” dedi.

ÇALIŞTAYDA, ÖĞRETMENLERİN BİRÇOK SORUNU GÖRÜŞÜLECEK

Türk Eğitim Sen tarafından düzenlenecek çalıştayda oluşturulan komisyonlarda; Öğretmen yetiştirme, Öğretmenlerin atama ve yer değiştirmeleri, hizmet içi eğitimi, Kariyer basamaklarında uzman ve başöğretmen unvanlarının sınava dayalı değil, hizmet yılı esas alınarak verilmesi, Ehliyet ve liyakat sahibi yöneticilerin iş başına getirilmesi, Atama ve görevde yükselmelerde objektif ve adil bir sistemin inşası, Öğretmenlerin mali, özlük ve sosyal hakları, ek ders ücretleri, uzman/başöğretmen tazminatının emekliliğe sayılması, 10 yılını doldurmamış öğretmenlerin ekonomik koşullarının iyileştirilmesi, Şeffaf bir ödül sisteminin getirilmesi, Öğretmenlerin maruz kaldığı şiddet ve mobbinge karşı tedbir alınması gibi birçok konu yakın plana alınacak.

“AMACIMIZ KANUNUN DAHA KAPSAYICI VE BÜTÜN AŞAMALARI İÇİNE ALAN BİR DÜZENLEME HALİNE GETİRİLMESİDİR”

Türk Eğitim Sen Kayseri 1 No’lu Şube Başkanı Muharrem Çolak ve 2 No’lu Şube Başkanı Ramazan Sıdar, çalıştayda teklifler hazırlanarak paydaşlara sunulacağını ifade ettiği açıklamasında sözlerini şöyle noktaladı; “Çalıştayda tekliflerimizi hazırlayarak, paydaşlarımıza sunacağız. 20-23 Ocak 2023 tarihleri arasında 81 ilden öğretmen, okul idarecisi, özel kurum temsilcisi, akademisyenler, bürokratlar, bakanlık müfettişleri, eğitim yöneticileri ve uzman yaklaşık 200 eğitimcinin katılımlarıyla gerçekleştirilecek çalıştayda, el birliğiyle kanunun muhtevasına ivme kazandıracak görüş ve teklifler hazırlanacak; oluşturulan raporlar ise Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere eğitimin tüm paydaşları, kanun koyucular ve siyasi parti temsilcileri ile paylaşılacaktır. Amacımız kanunun daha kapsayıcı ve bütün aşamaları içine alan bir düzenleme haline getirilmesidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.