20 Haziran 2024 Perşembe

TÜRK BÜRO SEN, ‘SGK EYLEMİ’NE KATILMAYACAK

Büro Memur-Sen, çalışma koşullarında yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi talebi ile 16-20 Mayıs tarihlerinde eylem yapma kararı aldıklarını açıklamıştı. Türk Büro Sen Kayseri Şube Başkanı Hacı Musa Şen, konuya ilişkin yaptığı açıklama ile Büro Memur Sen’in aldığı eylem kararını samimi ve dürüst görmediklerini ifade ederek eyleme katılmayacaklarını söyledi.

Büro Memur-Sen, çalışma koşullarında yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi talebi ile 16-20 Mayıs tarihlerinde eylem yapma kararı aldıklarını açıkladı. Sendika üyeleri, SGK’ya çalışanların beklentileri ile ilgili dilekçe verme, işe 2 saat geç gitme ve 2 saat erken çıkma, 4 saat iş bırakma gibi eylemler yapılacağı ifade edilmişti. Kamu görevlilerin lehine olan her türlü eylemi desteklediklerini fakat Büro Memur Sen’in aldığı eylem kararını samimi ve dürüst bulmadıklarını söyleyen Türk Büro Sen Kayseri Şube Başkanı Hacı Musa Şen, eyleme katılmayacaklarını ifade etti. Tüm kamu görevlilerinin enflasyon altında ezildiğini söyleyen Başkan Şen, Büro Memur Sen’in eylem kararının sadece SGK özelinde alınmasının sebebini sorarak şöyle konuştu; “Büro iş kolunda genel yetkili sendika, ülkemizde sosyal güvenlik haftası olarak kutlanılan, 16-20 tarihleri arasında, SGK iş yerlerinde birtakım eylemler kararı aldığını duyurmuştur. Büro Memur-Sen, çalışma şartlarının iyileştirilmesi, görevde yükselme, kadro, fazla mesai, tazminatlar, 3600 ve ikramiye gibi konularda yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi talebi ile gelecek hafta eylem yapma kararı aldıklarını açıkladı. Sendika üyeleri, SGK’ya çalışanların beklentileri ile ilgili dilekçe verme, işe 2 saat geç gitme ve 2 saat erken çıkma, 4 saat iş bırakma gibi eylemler yapacak. Öncelikle, kamu görevlilerinin lehine olan, her türlü eylem ve gelişmeyi destekleyeceğimizi ifade ediyor, adı geçen sendikanın eylem kararı ile ilgili, aşağıdaki sorularımıza cevap arıyoruz.

SGK çalışanlarının da içinde yer aldığı, bütün kamu görevlileri, yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı altında ezilirken, eylem kararı niçin sadece SGK için alınmıştır?

SGK çalışanlarının da içinde yer aldığı büro iş kolunda yetkili olan, sadece SGK iş yerlerinde eylem kararı alan, adı geçen sendika, Ağustos 2021 ayındaki toplu sözleşme masasında, SGK ve büro iş kolu çalışanları için, hangi hakları talep etmiştir?

Ağustos 2021 ayındaki toplu sözleşme sürecine giderken gerek sendikamız Türkiye Kamu Sen’in gerek genel kamuoyunun, yüksek enflasyon tehlikesi uyarılarına rağmen, SGK ve diğer kamu çalışanları için %5 zamma imza atanların, bugün SGK çalışanlarına, hangi yüzle eylem kararı aldıklarını, merak ediyor, SGK çalışanlarımızın bu soruyu ilgili sendikaya sormalarını bekliyoruz.

Tüm Kamu çalışanları yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı altında inim inim inlerken, bunları dile getirilecek makam ve irade belli iken, sadece SGK iş yerlerini ve çalışanlarını kapsayan eylem kararının, kurum ve iş yeri bazında maksatlı, manidar buluyor, inandırıcı ve samimi bulmuyoruz.

SGK çalışanları, kendisini toplu sözleşme masasında satanları görüp, yönünü Türk Büro Sen’e çevirdiği için, SGK iş yerlerinde, amacı ve maksadı SGK çalışanlarının hakkını aramak olmayan, eylem kararlarını; samimi ve dürüst bir karar olarak görmediğimiz için, adı geçen sendikanın eylemlerine katılmayacağımızı desteklemediğimizi ifade ediyor, kendilerine naçizane ‘siyah yerine, sarı rengi’ tavsiye ediyoruz.”

HABER: SERAP KAYHAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.