1 Aralık 2022 Perşembe

YAHYALI’DA FESTİVAL HEYECANI BAŞLADI

Yahyalı Kaymakamı Mehmet Kaya ve Belediye Başkanı Esat Öztürk, Kayseri Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlediği basın toplantısı ile ilçede bu yıl ilk kez düzenlenecek Yahyalı Elma ve Turizm Festivali’ne vatandaşları davet etti.

Yahyalı Kaymakamı Mehmet Kaya, Belediye Başkanı Esad Öztürk ve Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Metin Kösedağ’ın katılımı ile Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Tesisleri’nde düzenlenen basın toplantısı ile Yahyalı Elma ve Turizm Festivali tanıtıldı. Yahyalı’da Büyükşehir Belediyesi, Yahyalı Kaymakamlığı, Yahyalı Belediyesi tarafından düzenlenecek olan festival programı tanıtımında Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Metin Kösedağ, Yahyalı’nın elma ve turizm denildiğinde ayrı yere sahip olduğunu belirtti.

YAHYALI ELMASI TÜRKİYE ‘DE 5. SIRADA

Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, Yahyalı’nın elmasını ve turizm potansiyelini tanıtmak için bu festivali düzenleme kararı aldıklarını söyledi. Bu yıl elmada 100 bin rekolte beklediklerini aynı zamanda Türkiye pazarının da yüzde 3,5’inin Yahyalı’dan karşılandığını belirten Başkan Esat Öztürk; “İlçemiz Türkiye’de elma üretimde 5’inci sırada. Bizim elmamızın farklı bir aroması var. Zaten Türkiye genelinde biliniyor. Özellikle söylüyorum, malumunuz elmanın diyarı, elmanın merkezi Kayserimiz, Türkiye sıralamasında ilk 5 içerisinde. Toplam tutar da 3,5 milyon ton elma üretimimiz var Türkiye olarak ama Türkiye’nin yüzde 3,5’luk kısmını biz Yahyalı olarak arz etmiş oluyoruz piyasaya. Şunu söylemeye çalışıyorum, lezzetiyle ve aromasıyla gerçekten Yahyalı Elması kendinden söz ettiren, istenen, arzu edilen hata birçok illerde dahi Yahyalı Elması adı altında pazarlanıyor. Çünkü tüketici özellikle istiyor. Bu noktada iyi bir durumda olduğumuzu çok iyi biliyorum. Yaklaşık 29 bin hektarlık bir alanda biz elmacılık yapıyoruz. 2 tane değerimiz ön planda. Şelaleler diyarıyız ve elma diyarıyız. Dolayısıyla ikisini de birleştirerek 1. Elma ve Turizm Festivali adı altında bir festivali düzenlemiş olacağız. Konserimize büyük katılım bekliyoruz. Sanatçımız Ahmet Şafak Bey ve kendi değerimiz olan Tuğba Çimencan sahne alacak. İnşallah o gün konserle beraber bu güzelliğe imza atmış olacağız”

“TURİZMİ ÇEŞİTLENDİRMEK İÇİN GAYRET SARF EDİYORUZ”

Tüm Kayseri’de olduğu gibi Yahyalı’da da turizm atağının başlatıldığını vurgulayan Başkan Öztürk; “Biz şimdi turizm alanında da yatırım yapıp tanınırlığımızı artırmak istiyoruz. Eşsiz bir doğaya sahibiz. Şelalelerimiz dünya çapında bilinmekte. Turizmi daha da çeşitli hale getirmek için gayret ediyoruz. Bunun ilk adımlarından biri de Zamantı Nehri’nde rafting oldu. Tabi doğa turizmi için de yeni kamp alanları oluşturmayı planlıyoruz. Tüm bunları duyurmak için de bir festival düzenledik ve bu festivale herkesin desteğini bekliyor, tüm vatandaşlarımızı ilçemize bekliyoruz” ifadelerinde bulundu.

“YAHYALI DOĞASIYLA, ŞELALELERİYLE EŞSİZ BİR BÖLGE”

Göreve yeni başlayan Yahyalı Kaymakamı Mehmet Kaya da göreve başladıktan sonra Yahyalı’nın her gün bir zenginliğine rastladığını belirterek; “Yahyalı tanıdığım bir ilçeydi ama sadece elmasıyla. Göreve başladıktan sonra her gün bir zenginliği tanımaya başladıkça şaşkınlığımı gizleyemedim. Yahyalı doğasıyla, şelaleleriyle eşsiz bir bölge. Buranın bu zenginliklerini tanıtıp önemli bir turizm destinasyonu yapmak için gayret göstereceğiz” dedi.

“ŞELALE YOLU SIKINTILI DEĞİL”

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek önderliğinde Kayseri’de bir turizm atağı başladığını dile getiren Kaya, şunları kaydetti: “Vali Bey’in turizm alanında yaptığı atağa biz de Yahyalı olarak destek vermeye gayret ediyoruz. Yüksekten akış debisiyle dünyanın en büyük ikinci şelalesi Kapuzbaşı Yahyalı’da. Şimdi de Yeşilköy Şelalesi’ni turizme kazandırmak için çalışmalara başladık. Kısa sürede yolunu yapıp düzenlemesini tamamlayacağız. Özellikle Kapuzbaşı Şelalesi’nin yolu hakkındaki yanlış algıyı yıkmak istiyoruz. O yol kötü bir yol değil. Şelaleye giden yoldaki rehabilitasyon çalışmaları devam ediyor. İyi olan yolumuzu daha da iyi hale getireceğiz.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.