16 Temmuz 2024 Salı

YAŞAR GAYRİMENKUL’DEN, ‘KONUT KREDİSİ’ ALACAKLARA DANIŞMANLIK HİZMETİ 

Yaşar Gayrimenkul Danışmanı Ayşe Nur Düzenli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı yüzde 0.69 faizli konut kredisi hakkında bilgi verdi. Düzenli, “Kayseri bu konut kredisinde 3. bölgeye giriyor. Sınırlandırılan kredi tutarı ise 2 milyon lira. Yani konutun 2 milyon lirayı geçmemesi gerekiyor. Ayrıca bunun için belirli şartlar var. Örneğin Kayseri’de ikamet etmek ve son bir yıl içerisinde konut satışı yapmamış olmak şartı koşuluyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzde 0.69 faizle konut kredisi açıklamasından sonra gözler vatandaşa çevrildi. Konut almak isteyen vatandaşa şartlar hakkında bilgi veren Yaşar Gayrimenkul Danışmanı Ayşe Nur Düzenli, konut kredisinden faydalanmak isteyen vatandaşın belirli şartları sağlamaları durumunda krediden faydalanabileceklerini söyledi. Ayrıca konut almak isteyenlerin Yaşar Gayrimenkul’e  gelerek danışmanlık hizmeti alabileceğini söyleyen  Düzenli, “Konut alınabilecek bölgeler 3 bölgeye ayrıldı. Birinci bölgemiz İstanbul, 2. bölgemiz Mersin, Bursa ve Antalya gibi büyük şehirler. Kayseri’de üçüncü bölgeye giriyor. Kayseri için sınırlandırılan kredi tutarı 2 milyon lira. Yani konutun 2 milyon lirayı geçmemesi gerekiyor. Bunun dışında alıcıların kredi şartlarına uygun olması lazım. İşi profesyonele sormak lazım. Danışırlar ise zaten biz bu konuda bilgi veriyoruz” ifadelerini kullandı.

“HANE GELİRİNİN YÜZDE 40’INI GEÇMEMELİ”
Konut kredisinden faydalanmak isteyen vatandaşın hane gelirine dikkat çeken Düzenli, “Aslında bu çok komplike bir konu. Çok şartı var. Öncelikle, şunu anlatayım. Evet bir kampanya var. 0.69 faiz üzerinden devletimizin açıkladığı. Ama öncelikli olarak tüketicilerimizin, yani alıcılarımızın sağlaması gereken belirli şartlar var. Bu konut alınabilecek bölgeler 3 bölgeye ayrıldı. Birinci bölgemiz İstanbul, 2. bölgemiz Mersin, Bursa ve Antalya gibi büyük şehirler. 3. bölgeler ise Kayseri vb. Kayseri’de üçüncü bölgeye giriyor. Kayseri için sınırlandırılan kredi tutarı 2 milyon lira. Yani konutun 2 milyon lirayı geçmemesi gerekiyor. Bunun dışında alıcıların kredi şartlarına uygun olması lazım. Bu şartlar ne diyeceksiniz. Öncelikli olarak Kayseri’de ikamet ediyor olması lazım. İkamet ettiği şehir içerisinde bir yıl içinde konut satışı yapmamış olması lazım. Kendi üzerine kayıtlı evi olmaması lazım. Bunun dışında çekeceği kredi tutarının aylık ödemesi kendi hane gelirinin yüzde 40’ını geçmeyecek. Yani bir milyon kredi çekecek bir vatandaşın öncelikle aylık ödemesi hesaplanıyor. Aylık ödemenin yüzde 40’ını bu şekilde sağlamak zorunda. Eğer ki aylık ödemesi hane gelirinin yüzde 40’ı geçerse zaten bu krediyi kullanamıyor” diye konuştu.

EKSPERTİZ RAPORU ÇOK ÖNEMLİ

Konut kredisinde aranan şartlar içerisinde ekspertiz raporuna dikkat çeken Düzenli, “Bu etapta Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ilk üç sene için vatandaşa taksit ödemelerine bir desteği olacak. İkinci etaba gelecek olursak, vatandaş şartları sağlıyor krediyi kullanabilecek durumda ama bu kampanya zaten belirli bir kişi sayısı ile sınırlı. 16 Ocak’ta başvurular başlayacak. Vatandaş başvurdu diyelim. Buna uygun da konut bulması lazım. Şu konuda da bir yanılgı var. Alınacak konutların sadece sıfır olması gerekiyor diye düşünüyorlar. Ancak sıfır olan dairede de şöyle bir şey var firmanın gerçek bedel göstermesi gerekiyor. Gerçek fiyattan satılan konuta ekspertiz geldiğinde, yüksek rakamlı kredi çıkarabilsin. Bunun dışında ise diyelim ki 1 buçuk milyon liralık bir dairemiz var. Krediye uygun bir konut. Yani ekspertiz bunu onaylıyor. 1 buçuk milyon liranın da yüzde 10 peşinatı olması lazım. Alıcı da bu yüzde 10 peşinatı yüklenmek zorunda. Burada müteahhit firmalara da görev düşüyor. Söz konusu daireye ne kadar kredi kullanılıyor ise ilk etapta yüklenici firma, yüzde 10 içerisinde bulunan yüzde 5’lik payı devlete ödeyecek. Yani aslında birçok şartı var. Biz vatandaşımızın yanılgıya düşmesini yüklenici firma olarak istemiyoruz. Kendileri eğer şartları sağlıyorlar ise bu konuda iyice araştırma yapsınlar. İşi profesyonele sormak lazım. Danışırlar ise zaten biz bu konuda bilgi veriyoruz” ifadelerine yer verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.