20 Haziran 2024 Perşembe

BAŞKAN ÇOLAK: “MEB, ÖĞRETMENLERE SAHİP ÇIKMIYOR”

Türk Eğitim Sen Kayseri 1 No’lu Şube Başkanı Muharrem Çolak, Öğretmenler Günü’nde öğretmenlerin yaşadığı sıkıntıları bir kez daha dile getirdi. Öğretmenlerin saldırıya uğramaları, ekonomik olarak sorun yaşadıkları ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenlere sahip çıkmadığını ifade etti.

Türk Eğitim Sen Kayseri 1 No’lu Şube Başkanı Muharrem Çolak, öğretmenlerin sorunlarını dile getirdi. Öğretmenlerin görevlerini yaparken mutlu olmadıklarının altını çizen Başkan Çolak, yaşanan ekonomik sıkıntıları ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenlere sahip çıkmadığını sözlerine ekleyerek şöyle konuştu; “Milletleri kurtaracak olan yalnız ve ancak öğretmenlerdir’ der Atatürk. Vatanı paylaşılmaktan, milleti yok olmaktan son saniyede kurtarmış muzaffer bir komutandır bunu diyen. Milletin yaşadığı yokluğu, memleketin yaşadığı yıkımı gören gözlerin sahibidir bunu söyleyen. Bizler de Türk Eğitim Sen olarak bu kutsal mesleğin gönüllüleri görevlerini huzur içerisinde yapsınlar, mesleklerini icra ederken işlerini kolaylaştıralım diye gönüllü olmuş insanların bir araya gelerek kurdukları vatan ve millet sevdalısı sendika görevlisi öğretmenleriz. Gönül isterdi ki 24 Kasım’ı coşkuyla kutlayalım. Hepimizi yetiştiren öğretmenlerimizin elini öpelim, vefat edenleri saygıyla analım. Öğrencilerimizle velilerimizle kucaklaşalım. Ne var ki bunu içimizden geldiğince gerçekleştiremiyoruz. 24 Kasım’da mesleğimizin kutsallığını sayfalar dolusu anan yetkililer bilsinler ki öğretmenler bugün mutsuzdur. Her şeyden önce şehitler veriyoruz. En büyük düşmanımız olan cehalet sürekli öğretmenlere saldırıyor. Bölücü hainler yıllardır tek silahı kalemi olan öğretmenleri hedef alıyor. Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nu üniversitenin önünde şehit edenlerle Karkamış’ta roketle okulu vuranların aynı hainler olduğuna hala ikna edemediklerimiz var. Düşük not alan, derse geç kaldığı için yok yazılan, saygısız davranışları için uyarılan öğrencinin velisi öğretmene saldırıyor. Bazı basın yayın organları ve omurgasız gazeteci müsveddeleri öğretmenlere rahatlıkla dil uzatıyor. Bakanlığımız eğitimcilerine sahip çıkmıyor. İşte buz yüzden mutsuz öğretmenler. Madalyonun bir diğer yüzü de ekonomik unutulmuşluk. Öğretmenler asgari ücretin biraz üzerinde yoksulluk sınırının çok altında maaş alıyor. Sendikamızın Öğretmenler Günü anketinin sonuçlarına göre öğretmenlerimizin %87’sinin ay sonunda maaşından hiç para kalmıyor. Öğretmen maaşına yapılacak ufak bir iyileştirmeyi sınav şartına bağlayıp feryatlara kulaklarını tıkayanlar, öğretmenleri kadrolu, ücretli, sözleşmeli ve PİKTES diye gruplara ayıranlar 24 Kasım’da öğretmenliğin anlam ve öneminden bahsediyorlar. Evet, öğretmenlik peygamberler mesleğidir. İyi ve güzeli kıyamete kadar yaşatmanın yoludur. Milletin geleceğini güzelleştirmenin yöntemidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.