24 Şubat 2024 Cumartesi

BAŞKAN GÜLSOY: “TÜRKİYE KÜRESEL TEDARİK İÇİN EŞSİZ BİR ADRES”

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, Türkiye’nin küresel tedarik için eşsiz bir adres olduğunu söyledi.

KTO, 2022 yılının ilk meclis toplantısını gerçekleştirdi. Rifat Hisarcıklıoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda konuşan KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, pandeminin ticarete etkisine değinerek, “Covid-19 salgını gölgesinde girdiğimiz 2022 yılının pandemiyle geçirdiğimiz son yıl olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum. Üniversitemiz Kayseri tarihi açısından önemli bir yere sahip. Yerli aşımız TURKOVAC, YÖK tarafından üstün başarı ödülü kapsamından da topluma hizmet ödülü aldı. Dünya tedarik zincirindeki dar boğazlar ve bazı emtialara ulaşmada yaşanan zorluklar enflasyonda kontrolsüz büyümeyi ortaya çıkardı. Geçici mi kalıcı mı diye de tartışılıyor. Başta Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası FED olmak üzere tüm merkez bankaları enflasyonla mücadele konusunda önlemler almaya çalışıyor. Dünyada yüzde 2-3 civarındaki enflasyonun kalıcı olacağı ön görülüyor. Küresel liste ve emlak sektöründe buna bağlı olarak düşüşler olması da ön görülüyor” ifadelerini kullandı.

 

‘TÜRKİYE KÜRESEL TEDARİK İÇİN EŞSİZ BİR ADRES’

 

Sözlerini sürdüren Gülsoy, “Dünya ekonomisinde rekabetin adı artık tedarik olmuştur. Eskiden tedarikte fiyat, kalite, standart ve benzeri gibi konular ele alınıyordu. Şimdi ise rekabette bir konuda tedarik var. İhtiyaç duyduğumuz bir malı bulamadığınız anda tüm başlıklar geçersiz sayılıyor. Salgın döneminde coğrafi konumumuz itibariyle Türkiye tedarik avantajlarıyla ön plana çıktı. Bu süreç bize tarihi bir fırsat sunuyor. Önümüzde daha fazla üretim, yatırım için coğrafyamızın ve dinamizmin bize sunduğu fırsatları iyi değerlendirmeliyiz. Gelişmiş ülkeler artık şunu çok iyi biliyor; Türkiye küresel tedarik için eşsiz bir adres. Birlik ve beraberlik içinde görevimizi en iyi şekilde yapmak için çaba gösterirsek başarı da kaçınılmaz olur” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.