23 Mayıs 2024 Perşembe

İYİN: “BABAM BENDE HAYALİNİ TAMAMLIYOR”

Ülkemizi Uluslararası Arena’da temsil eden, 14 yaşında bir sporcu, Meryem İyin… Meryem, son olarak Avrupa Şampiyonası’nda ikinci, Sırbistan Açık Uluslararası Turnuva’da ise şampiyon olarak bayrağımızı göklere çıkarttı ve tüm Avrupa’ya İstiklal Marşı’mızı dinletmeyi başardı. Kanada doğumlu olan Meryem, babasının hayalini kendisiyle tamamlayan ve en büyük destekçisi babası olan bir sporcu…

Şampiyonluktan sonra verdiği asker selamının ise doğaçlama olduğunu dile getirdi. Genç sporcu ilerleyen yıllarda olimpiyat sporcusu olmak ve başta ülkemizi, ailesini ve bütün kız çocuklarını güzel bir ahlak ile temsil etmek istiyor.

 

Meryem Kimdir, biraz sizi tanıyabilir miyiz?

2005 yılında Kanada’ da doğdum, 14 yaşındayım. 2 kız kardeşim daha var. Çocukluğumun bir kısmı Kanada, bir kısmı İzmir’de geçti. Son bir yıldır İstanbul’da oturuyoruz.
Spora başlayış nasıl gerçekleşti?

4 yaşında jimnastik ile başladım. Daha 6 yaşında iken İzmir’de 2 madalya almıştım. Ama jimnastiği çok sevememiştim. Babam hem arkadaşı olan hem de milli sporcu olan Taekwondocu Mecnun Çiçek ile beni tanıştırdı. Taekwondoyu çok sevdim. 9 yaşıma kadar İzmir’de eğitim aldım. Ardından tekrar Kanada maceramız başladı. Orada da taekwondoya devam ettim. Toronto şampiyonluğu elde ettim. Derken 2016 tekrar Türkiye’ye geri geldik. Türkiye Şampiyonu ve Uluslararası turnuvada dereceler aldım. Ardından ailemin işlerinden dolayı 2018 de İstanbul’a taşındık. Burada Çağrı Kızıl Hocam ile Avrupa Şampiyonu olduk. Halen devam ediyoruz.

Antrenman temposu, okul yoğunluğu derken ciddi bir koşuşturma hâkim. Dönüp baktığımızda bu yolda en büyük motivasyon kaynağınız neler?

Ailem, hocalarım ve arkadaşlarım. Çünkü yeri geliyor kilo vermek zorundasınız, Yorgunsunuz, fiziksel ve zihinsel bir yorgunluk. Ama sizi seven ve destekleyen insanları gördükçe inancınız artıyor. Başarı en büyük motivasyon oluyor tekrardan.

 

“HERKES DİNLENİRKEN SİZ 30 DAKİKA İLERİDE OLUYORSUNUZ”

Birçok şampiyonluk ve dereceleriniz var. Bu başarının sırrını sorsak neler söyleyebilirsiniz?

Anne ve babanın uyumu, sizi desteklemesi. Ardından asla vazgeçmemek. İstemediğimde de çalışmaya devam etmek. Sabır ve emek. Çok çalışmak, çok çalışmak. Yeri geliyor antrenman sonrası bir 30 dakika daha çalışmak. Herkes dinlenmek isterken siz 30 dakika herkesten ileride oluyorsunuz. Babam hep şöyle der; yapmamız gereken şeyleri, yapmamız gereken yerde, yapmamız gerektiği kadarı ile, yapmamız gerektiği zamanda yapmak istemesek de yaparsak başarı gelir.

 

Örnek aldığınız sporcu ya da sporcular var mı?

Tabiki var. Başta beni yetiştiren Mecnun Hocam, Nuri Hocam ve Çağrı Kızıl Hocam. Bayanlar da ise Nur Tatar.

“EN BÜYÜK DESTEKÇİM; BABAM”

Başarılı olmuş kişilerin arkalarında daima gölge gibi duran birileri vardır. Başarılarla dolu bu yolda ‘en büyük destekçim’ diyebileceğiniz kişi?

Benim her şeyim ile ilgilenen, yemek, giyim, idman, uyku vs babamdır. Ben babamın bir hayaliyim. Babam çok iyi bir sporcuymuş. Ama dedem onun hep mühendis olmasını istemiş. Olmuşta ama içinden söz vermiş bir gün bir çocuğum olur da sporu severse onu sonuna kadar destekleyeceğim diye. Babam bugün mühendis ama o sporcu hayalini benimle tamamlıyor.
Son şampiyonlukta verilen asker selamı sosyal medyada geniş yankı buldu. Asker selamı vermeye o an mı karar verdin, yoksa planlı mıydı?

Mesaj kaygım hiç olmadı. Hep anlık gelişir. Bazen parmağımı kaldırıp zafer Allah’tandır derim, bazen hiçbir şey, bazen sahada secde ederim. O anda içimden gelen ne ise o.

Maç ve Antrenman dışında Meryem’i 3 kelimeyle anlatır mısın?

Yemek yapmak, izlemek ve yemek.

 

“SPOR BAŞARI VE DİSİPLİN İSTER”

 

Sporculara ya da spora başlamak isteyenlere birkaç tavsiye versen, başarı için gerekli şeyler neler?

Başarı bir disiplin ister. Çok bilmek ve yetenekli olmak yetmez. Planlı çalışmak, düzenli yemek ve uyku en önemli şey.  Tabi ki en başta sevmek lazım.

Bundan sonraki kariyer planlamanda hedeflerini senden dinleyebilir miyiz?

Olimpiyat sporcusu olmak. Ülkemi, ailemi ve tüm kız çocuklarını, gençleri güzel bir ahlak ile temsil etmek.

 

Türkiye’de ve Dünya’nın birçok ülkesinde başarılar yakalan Genç Sporcu İyin, Luxemburg Open G1 2018’de Altın, Sofya Open G1 2018’de Gümüş, Avrupa kulüpler Şampiyonası 2018’de Altın, 2nd WTE Multi European Şampiyonası G1 2019’da Gümüş, Ukraine Open G1 2019’de Altın madalyalara sahip. Bunların yanında, Ukraine MVP en değerli sporcu ödülü, 2016 Canada Open birinciliği, 2018 İzmir M.E.B Yılın Sporcu Ödülü gibi ödüllere de layık görüldü.

 

RÖPORTAJ: SALİH ZEKİ ÇETİN

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.