23 Mayıs 2024 Perşembe

KONUT SATIŞLARINDA SON YILLARIN EN HAREKETLİ DÖNEMİNE GİRDİK

Korona virüs tedbirleri kapsamında olumsuz etkilenen konut sektörü, normal hayata dönüşle ve düşen kredi faizleriyle yeniden hareketlendi. Son yılların en hareketli dönemini yaşadıklarını belirten Sedat Kılınç İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Kılınç, düşen kredi faizleriyle birlikte vatandaşların konut alımına yöneldiğini söyledi.
Korona virüs tedbirleri kapsamında 1 Haziran tarihinde başlayan normalleşme süreci devam ediyor. Bankaların faizleri düşürmesiyle birlikte konut sektörünün hareketlendiğini söyleyen Sedat Kılınç İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Kılınç: “Virüs hayatımıza girdiği günden beri ekonomik anlamda bir durgunluk yaşadık. Bizler şirket olarak tedbirlerimizi almıştık. Çok şükür herhangi bir inşaatımızda ya da ofisimizde vakayla karşılaşmadık. Devlet bankalarının faizleri düşürmesi ve özel bankaların da devletin uyarını dinlemesiyle kredi faizleri düştü. Bu durum müthiş bir hareketlilik getirdi. Sıfır evlerde 0.65, ikinci el evlerde ise 0.75 banka faizi uygulanıyor. Tarihimizin en düşük banka faizlerini görüyoruz. Bu hızla gidersek üç ay sonra stoklarımızda ev kalmayacak. Vatandaşımız kira öder gibi ev sahibi olacak” ifadelerini kullandı.
Virüs sürecinde vatandaşların daha çok gıda ihtiyaçlarına yöneldiğini söyleyen Kılınç: “Halkımız zaruri ihtiyaçlarına yöneldi. Bu süreçte yatırım yapmaya pek sıcak bakılmadı. Kredilerin en önemli avantajı bir yıl ödemesiz olarak halka sunulması. Vatandaşlarımızın elleri rahatlayacak. Ben zor geçen sürecin ardından açıklanan bu krediyle halkımızın daha rahat yatırım yapacağını düşünüyorum. Kayseri, gurbetçi vatandaşlarımızın fazla olduğu bir şehir. İlerleyen dönemde gurbetçi vatandaşlarımız da yatırım yapacaktır. Bu yılın geri kalanında konut için hızlı bir döneme giriyoruz” dedi.
HABER: SALİH ZEKİ ÇETİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.