23 Mayıs 2024 Perşembe

TEÇSEN’DEN “3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ” HASSASİYETİ

Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası (TEÇSEN) Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Türkaslan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Hunat TV’ye özel açıklamalarda bulundu. Türkaslan, sendika bünyesinde bulunan engelli vatandaşların yaşadığı sorunlardan ve yaptıkları çalışmalardan bahsetti.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında Hunat TV’ye özel açıklamalarda bulunan Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Türkaslan, iş dünyasında yer alan engelli vatandaşların karşılaştığı sıkıntıları ve sendika kapsamında yapılan faaliyetleri anlattı.

Ocak 2020 itibarıyla Türkiye genelinde, pek çok kamu kurum ve kuruluşlarında 57 bini aşkın engelli kamu çalışanı olduğunu ifade eden Türkaslan, “Atalete terkedilmiş, ön yargılar sebebiyle vasatın altında bir görev ile vazifelendirilmiş, kapasite ve becerileri görmezlikten gelinen pek çok engelli kamu çalışanı mevcuttur. Söz konusu çalışanlara, sahip oldukları bilgi, beceri ve kapasite ölçüsünde bir görev tasarımı yapılarak, hak ettikleri muameleyi görmeleri, ülkemizin de taraf olduğu Birleşmiş Milletler Engelli Hakları sözleşmesinin bir gereğidir. Engelli bireylerin istihdam edilmesi kadar, istihdam edilenlerin iş sürecine dahil edilmesi de önem arz etmektedir. Bu çerçevede sendika olarak biz, kamuda ve özel sektörde engelli istihdam oranının yüzde 4’ten, yüzde 6’ya çıkarılmasını istiyoruz. Yılda iki defa tercihlerin alınması uygulaması hayata geçirilerek, engellilerin atamalarının 10-16 Mayıs Engelliler Haftası ve 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde yapılmasını istiyoruz. Çünkü bazı engelli vatandaşlarımız evlerinden çok uzak yerlerde çalışıyorlar. Tekerlekli sandalye kullanan bir arkadaşımızın tayini Pınarbaşı’na çıkıyor ama kendisi merkezde oturuyor. İşe gitmesi için de aile fertlerinden birinin desteği gerekiyor. Bu yüzden evlerine yakın yerlere atamalarının yapılmasını sitiyoruz” dedi.

Çalışan engelli vatandaşların emeklilik maaşlarının düşük olduğuna da değinen Türkaslan şunları söyledi: Engelli olarak görev yapan personel, 15-20 yıllık hizmeti sonrasında, engeli ve oranlarına göre, isteği doğrultusunda emekli olabilmektedir. Dolayısıyla üçüncü, ikinci ve birinci dereceye ulaşana dek çalışması ve bu derecelerden emekli olması mümkün görünmemektedir. Bu nedenle engelli personelin derece ve kademe işlemleri düzenlenerek, emekli maaşlarındaki düşüşün minimum seviyede olması sağlanmalıdır. Engelli olarak görev yapan personele, normal kademe ilerlemelerine ek olarak, her 2 yıl için 1 kademe ilerlemesi verilmesi gerekmektedir.

“KAYSERİ’DEKİ BAZI ENGELLİ RAMPALARI DÜZENLENMELİ”

Kayseri’deki engelli rampalarının düzenlenmesi gerektiğini belirten ve vatandaşlara da bu konuda uyarıda bulunan Ramazan Türkaslan, “En yakın örnek olarak, şehrimizin merkezindeki İstasyon Caddesi’ndeki engelli rampaları düzenlenmeli. Sağlam insan bile, bebek arabasını oradan çıkarırken çok zorlanıyor. Engelli bir vatandaşın eliyle tekerleri ittirerek oradan çıktığını ya da indiğini düşünün. O esnada maalesef öne ya da arkaya düşer. Şehir merkezinin dışındaki yerlerde de buna benzer sorunlar var. Kaldırımla asfaltın birleşim  noktasında çukurlar oluşuyor. Bunlar engelli arkadaşlarımızı çok zorluyor. Buradan vatandaşlarımıza da sesleniyorum. Engelli rampalarının önüne araçlarınızı park etmeyin. Bizler her taraftan geçebiliriz ama tekerlekli sandalye kullanan arkadaşlarımız mağdur oluyorlar. Bu konuda Kayseri halkını, özellikle de araç sürücülerini, duyarlılığa davet ediyorum. Sürücüler bana kızmasın ama özellikle engelli rampalarının önüne araçlarını koyanları polise şikayet ediyorum. Vatandaş olarak bu benim görevim” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.