20 Haziran 2024 Perşembe

TURKOVAC AŞISI PROJE LİDERİ ÖZDARENDELİ, ERÜ’DE ADAY ÖĞRENCİLER İLE BULUŞTU

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) tarafından “Tanıtım Günleri” etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Aday Öğrenciler Akademisyenler ile Buluşuyor” söyleşi programının ilk konuğu TURKOVAC Aşısı Proje Lideri ERÜ Aşı Araştırma ve Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (ERAGEM) Müdürü Prof. Dr. Aykut Özdarendeli oldu.

 Erciyes Kültür Merkezi’nde düzenlenen söyleşi programına Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Recai Kılıç ve Prof. Dr. Mehmet Sıtkı İlkay, Genel Sekreter Murat Yenisu, Genel Sekreter Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Kasım Özgen ve Venhar Çokkeçeci ile aday öğrenciler ve aileleri katıldı.

 Etkinliğin konuşmacısı TURKOVAC Aşısı Proje Lideri ve ERAGEM Müdürü Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, aday öğrencilere Erciyes Üniversitesi’nin özellikle araştırma -geliştirme noktasında önemli bir üniversite olduğunu söyledi.

 Özdarendeli, “Bütün dünyayı etkileyen bir pandeminin ikinci yılındayız. Erciyes Üniversitesi daha önceki yıllarda kuruduğu araştırma merkezleri ile birlikte bilgi üretimini başlatmıştı ve bu pandemi süreci ile ilgili de özellikle Aşı Araştırma ve Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde daha önceki yıllarda üretilen bilginin pandemi sürecinde pratiğe uygulanması doğrultusunda ciddi bir takım çalışmalarımız oldu. TURKOVAC Aşısı ile ilgili klinik çalışmalarının bitirildiğini ve Faz çalışmalarının devam ettiğini söyleyebiliriz. Bu anlamda Erciyes Üniversitesi’nin özellikle araştırma geliştirme noktasında önemli bir üniversite olduğunu söylemek lazım” dedi.

 Öğrencilere Üniversite tercihi noktasında nasihatlerde bulunan Özdarendeli,  “Siz üniversite öğrenci adaylarısınız ama üniversiteye girdiğiniz zaman sadece üniversiteyi bitirmenin yetmeyeceğini biliyorsunuz. Bir takım farklılıklar. Ortaya koymanız gerekiyor. O anlamda üniversiteyi bitirmeyi de kafanızda bir proje olarak tasarlamanız da büyük fayda var. Ülkemizde de özellikle bilgi toplumunun dünyada yaygınlaşması ile birlikte Türkiye’deki üniversitelerde bilgiyi kullanma noktasında girişimci, yenilikçi üniversite mezunları noktasında büyük atılımlar ve gelişmeler olmakta. Bu anlamda da Erciyes Üniversitesi ’de oldukça önemli vizyona ve önemli bir geçmişe sahip” diye konuştu.

 Konuşmasında öğrencilerin merak ettiği soruları cevaplayan Özdarendeli, ayrıca ERÜ tarafından Covid-19 karşı geliştirilen TURKOVAC Aşısı hakkında da bilgiler verdi.

 Özdarendeli, şunları kaydetti: “Biz İngiltere varyantı konusunda Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çalış’ın destekleri ile hızlı bir proje yaptık. TURKOVAC Aşısı acaba İngiltere Varyantı konusunda etkili mi diye o yönde yaptığımız çalışmalar neticesinde İngiltere varyantı karşı yüzde yüz etkili. Transgenik farelerde yaptığımız çalışmalarda yüzde yüz etkin olduğunu bulduk.  Delta varyantı ile ilgili çalışmalarımızda sürüyor. Onunla ilgili elimizde tam veri olmadığı için söyleyemiyorum ama İngiltere Varyantı ile ilgili etkili olduğunu söyleyebilirim”

 Etkinlik, Prof. Dr. Aykut Özdarendeli’nin aday öğrenciler ile fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.