24 Temmuz 2021 Cumartesi

DÜĞÜN SALONLARI SEZONA TAM KAPASİTE HAZIR

Yeni normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte 1 Haziran tarihinden itibaren düğün ve nikah törenleri başlamıştı.  15 Haziran’da yayımlanan genelgeyle de artık kapalı alanlarda ki azami davetli sayısı ve yeme içme kısıtlaması da kaldırıldı. Tüm Etkinlik Sektörü İş Veren Sendikası Genel Başkanı Ali Koray Özandaç, yeni normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte rahat bir nefes aldıklarını belirtti.

Nikah törenleri ile düğünler, 1 Haziran’da başlamıştı. Kademeli normalleşme süreciyle beraber 15 Haziran itibarıyla, İçişleri Bakanlığı’ndan 81 İl’in  Valiliğine gönderilen genelgeyle birlikte  kapalı alanlarda azami davetli sayısı kaldırılarak düğünlerde yiyecek-içecek ikramına da yeniden başlandı. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Tüm Etkinlik Sektörü İş Veren Sendikası Genel Başkanı Ali Koray Özandaç, yeni normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte sektör olarak derin bir nefes aldıklarını ifade etti. Gurbetçilerin gelmesiyle birlikte sektörün daha da açılacağını söyleyen Başkan Özandaç, “1 Haziranda yayınlanan genelge ile yasakların takvim anlamında durumu belli olmuştu. 15 Haziranda da düğün mekanlarında etkinlik alanlarında kişi sınırlandırılması kaldırıldı ve yiyecek içecek serviside verilmeye başlandı. Bu 1 Temmuz itibari ile de bir kademe daha açılım gerçekleştirilerek oyun, kına,  nişan gibi etkinliklerin daha rahat ortamda gerçekleşmesini sağlayacak. Bugün itibari ilede ikramlarımızı sunabilir hale geldik. Misafirlerimize etkinliklerin hızlanmasına vesile olması bizleri mutlu ediyor. Şuanda Temmuz ayı %90 üzerinde doldu. Belki birçok mekanda %100 doldurmuşlardır ve Ağustosta dolmak üzere talepler biraz eylüle yoğunlaşmaya başladı.  Ben bu sene inşallah 31 Aralığa kadar iş yapabilmeyi ümit ediyorum. Sektörümüz adına, gurbetçi misafirlerimiz dönüş yapacaklar. Yurtdışında hala düğün ve etkinlikler yasak durumda. Tam olarak oralarda açılmadı. Burda etkinliklerini yapacaklarını düşünüyorum. En kısa sürede onlardan da talep alacağız. Bunun yanı sıra fiyatlarımızda da yükselme olacaktır. Misafirlerimiz son dakikaya kalmasınlar. Etkinlerini önceden planlayıp Eylülde bi etkinik düşünüyorlarsa bir an önce yerlerini alsınlar çünkü sektörümüz 1 seneye yakın sıkıntıdaydı ve şuanda kayıplarımızı telafi etme zamanı. Bu anlamda misafirlerimiz planlamalarını yapsınlar” dedi.

“ÖNEMLİ OLAN SAĞLIK”

Vatandaşların düğün sezonunda maske, mesafe, temizlik konusunda dikkat etmeleri gerektiğini söyleyen Başkan Özandaç, “Ben hem vatandaşlarımıza hem iş verenlerimize burdan uyarılarda bulunmak istiyorum. Mutlaka vatandaşlarımız kurallara uyarak etkinliklerinin yapılması nokatasında dikkatli olsunlar maske mesafe hijyen kurallarına uyalım . Eminim ki işletmelerimizde bu anlamda kurallara uyarak işlerini yapıyorlar. 1 Temmuzdan evel mesela oyun ve halay tarzında eğlencelere devletimiz müsaade etmiyor. Bu konuda işletmelerimizi vatandaşlarımız,  misafirlerimiz yormazlarsa aşırı taleplerde bulunmazlarsa bu anlamda sevinirim . Yemeklerimiz ikramlarımız gelin ve damadın elde etmesi gereken bütün görselleri etkiniklerde veriyoruz zaten kendilerine . Önemli olan sağlık bunun unutulmaması gerektiğini düşünüyorum . Geçen yıl 2020 de kısa bir açılım sürecinde cadde, sokak, çay bahçeleri insanlar bula bildikleri her yerde açık havada bulaşmaz söylemlerini duyarak etkinik yapmaya çalıştılar ve kurallara uyulmadı. Ne kişi sayısı sınırlandırılabildi nede maske ve hijyen konusuna dikkat edildi. O yüzden tamamen yasaklandı. Bizler etkinik mekanlarında kurallara uyarak işlerimizi yapıyoruz. 600 kişilik mekanda  300 kişi mesafelerle işlerimizi yapıyoruz bütün kurallara uymaya çalışıyoruz. Şu konuda da ısrarımız sürüyor, sendika olarak geçmişte olduğu gibi hem çevre kanuna mualefetten hemde işletmelerimizin ensafımızın ve sanatkarımızın korunması anlamında  etkili mekanlarda işlerimizin yapılması ile ilgili devletimize,  hükümetemize, Vali’mize taleplerimizi yeniliyoruz. Kaçak etkiniklere müsaade edilmesin,  bizler 1 senedir etkinlik yapamayan müeseseler olarak şuanda misafirlerimizi bekliyor olurken kaçak etkinlikler yapılmasına müsaade edilmemelidir” ifadelerini kullandı.

HABER: HASAN MEMİŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.