19 Ocak 2022 Çarşamba

TALAS’TAN TURAN’A DOĞU TÜRKİSTAN

Turan Derneği’nin organizasyonu ve 40’ın üzerinde STK’nın desteği ile bugün Talas’ta Çin’in Doğu Türkistan zulmüne karşı bir protesto gösterisi düzenlendi.

Talas Cemil Baba Tramvay durağında toplanan STK temsilcileri ile Doğu Türkistanlı bir grup ve çok sayıda vatandaşın katılımı ile “Bir sonraki Durak Doğu Türkistan, Sonraki Durak Turan” sloganı ile Tramvay ile Cumhuriyet Meydanına gidildi. Orada toplanan STK Temsilcileri adına Turan Derneği Genel Başkanı Ali İhsan Öztürk bir basın açıklaması yaptı.

Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı Seyit Tümtürk’te yayınladığı mesajda, “26.01.2019’da Kayseri’deki 35 STK ortak bir bildiri yayınlayarak Çin’in Doğu Türkistan’daki işgal ve soykırımını protesto etti. Talas durağından Kayseri Cumhuriyet meydanına kadar metrolara binilerek gerçekleştirilen eylemde etkinlik şiirler, marşlar ve sloganlar eşliğinde cumhuriyet meydanında miting ve basın açıklamasıyla devam etti. Çin’in nazi kamplarındaki iki yıldır uyguladığı işkence ve kardeş aile projesiyle milyonlarca Doğu Türkistanlının asimilasyona uğradığı belirtildi. Türkiye başta tüm dünyayı Doğu Türkistan’a duyarlı olmaya davet edildi. Kayseri’deki emeği geçen tüm STK kara Doğu Türkistanlılar adına teşekkürler.26.01.2019da Kayseri’deki 35 STK ortak bir bildiri yayınlayarak Çin’in Doğu Türkistan’daki işgal ve soykırımını protesto etti. Talas durağından Kayseri Cumhuriyet meydanına kadar metrolara binilerek gerçekleştirilen eylemde etkinlik şiirler, marşlar ve sloganlar eşliğinde cumhuriyet meydanında miting ve basın açıklamasıyla devam etti. Çin’in nazi kamplarındaki iki yıldır uyguladığı işkence ve kardeş aile projesiyle milyonlarca Doğu Türkistanlının asimilasyona uğradığı belirtildi. Türkiye başta tüm dünyayı Doğu Türkistan’a duyarlı olmaya davet edildi. Kayseri’deki emeği geçen tüm STK kara Doğu Türkistanlılar adına teşekkürler.” Dedi.

Türk Eğitim-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Muharrem Çolak’ta burada yaptığı konuşmada “Kür Şad’ın kırk yigitli olduğu zamanlardan bu yana Kaşgarlı Mahmutların, Yusuf Has Haciplerin tescillediği; Osman Baturların, İsa Yusuf Alptekinlerin emanet ettiği kutlu vatan Doğru Türkistan’daki insanlık suçunu insanlara duyurmak için toplandık. Sağır dünya görmüyordu, görmek istemiyordu yaşananları. İnsan olma özelliğini yitirmişleri bir kenara bırakıp  Müslümanlık hassasiyeti taşıyanlara Doğu Türkistan’daki mazlumların da Müslüman, Türklük gurur ve şuuru olanlara onların da Türk olduğunu hatırlatmak istedik. Ve el açıp dua ettik Alemlerin Rabbi’ne: “Ol” de Doğu Türkistan bağımsız olsun…” ifadelerine yer verdi.

Grup Daha sonra belsin bölgesinde ikamet eden Doğu Türkistanlıları ziyaret etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.