Çarşamba , Eylül 23 2020

VALİ GÜNAYDIN VE BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’TAN PANDEMİ HASSASİYETİ

Korona virüs tedbirleri kapsamında alınan önlemler ve kurallara uyulması konusunda Kayseri Valisi Şehmus Günaydın ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kazancılar Çarşısı ve Kapalı Çarşı’da denetimlerde bulundu.

Sağlık Bakanlığı’nın korona virüs tedbirleri kapsamında sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarının Kayseri’de denetimleri devam ediyor. Kayseri Valisi Şehmus Günaydın ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kazancılar Çarşısı ve Kapalı Çarşı’da denetimde bulundu. Türkiye’de eş zamanlı denetim yapıldığını ifade eden Kayseri Valisi Günaydın: “ülkemizin her köşesinde eş zamanlı olarak denetim yapılıyor, bu denetimler hayatımızın her alanını kapsayacak konularda yapılıyor. Bugün ki amacımız vatandaşa ceza yazmak değil, büyükşehir belediye başkanlarımız, ilçe belediye başkanlarımız, sivil toplum örgütleri başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarımızın müdürleri ile birlikte farkındalık oluşturmaktır. Hayatımızın her alanındaki konularda daha fazla dikkat etmemiz gerektiğini ortaya koymak. Vatandaşlarımızı bu konuda bilgilendirmek, olayın önemini bir kez daha vurgulamak için bizde sahadayız. Bugün Büyükşehir Belediye Başkanımız Memduh Büyükkılıç ile biz bu alanda sabah sahaya çıktık ve akşama kadar bu yapmış olduğumuz kontroller, denetimler farkındalık yaratma çabaları devam edecek. Bizim vatandaşlardan istediklerimiz çok basit; maskemizi takacağız, sosyal mesafemizi koruyup, temizliğe dikkat edeceğiz.  Vatandaşlarımızın önemli bir kısmı bu kurallara uyuyor, fakat maalesef ki bir kısmı bu kurallara uymadığı zaman risk ortaya çıkabiliyor. Bizim riski ortadan kaldırabilmemiz için bu kurallara uymamız gerekiyor” dedi.

“DENETİM VE KONTROLLERİMİZ DEVAM EDECEK”

Kapalı Çarşı denetiminden önce Talas’ta bulunan Otobüs Hareket Noktası’nı ziyaret ettiğini belirten Vali Günaydın: “Bugün sabah halk otobüslerinin hareket noktası olan Talas’a giderek halk otobüsü şoförlerimizle konuşma imkanı buldum. Sorunlarını dinledim ve toplumsal ortamlarda, toplumsal hayatta bizim çok daha dikkat etmemiz gerektiğini vurguladık. Buradan da bir kez daha vurgulamak istiyorum, bizler bu kurallara ne kadar hızlı bir şekilde ve genel olarak uyarsak, o zaman bizim bu mücadelede başarıyı yakalamamız ve minimum riskle bunu atlatmamız mümkün olacaktır. Sağlık çalışanlarımız, emniyet güçlerimiz, belediye görevlilerimiz, bütün kamu kurum ve kuruluşlarımızın görevlileri, pandemi sürecinin başından beri olağanüstü bir çabayla çalışıyorlar, gayret gösteriyorlar, hepsine teşekkür ediyorum. Bu mücadele, topyekün bir mücadeleyi gerektiriyor. Eğer olayın bir ayağı eksik kalırsa o zaman diğer gruplara daha fazla yük binecek. Vatandaşımız maskeyi, sosyal mesafeyi ve temizliği kendi sağlığı için yerine getirmeli, aynı zamanda karşısındaki vatandaşlarımızın da kul hakkına girmemeleri için bunu titizlikle yerine getirmelerini bekliyoruz. Denetimlerimiz ve kontrollerimiz devam edecek. Amacımız ceza yazmak değil ama lütfen toplumsal bilincin en üst seviyede oluşması için siz değerli basın mensuplarına da çok önemli görevler düşüyor. İnşallah önümüzdeki günlerde de bu konudaki çalışmalarımız, farkındalık yaratma çabalarımız devam edecek. Evlerde karantinaya aldığımız vatandaşlarımızın da denetimini yapıyoruz çünkü bu arkadaşlarımızın evde izolasyonda kalmaları öncelikle kendi sağlıkları açısından son derece önem taşıyor. Kendi sağlıkları açısından ve toplumdaki diğer vatandaşlarımıza risk oluşturmamaları içinde mutlaka karantina sürelerinde evde olmaları da bir kez daha hatırlatmak istiyorum” ifadelerine yer verdi.

“AMACIMIZ KISITLAMA GETİRMEK DEĞİL, NORMALE DÖNÜŞ YAPMAKTIR”

Toplu organizasyonlar içinde çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Kayseri Valisi Şehmus Günaydın: “Sağlık bakanımız ile toplantı gerçekleştirdik ve düğün salonu sahiplerini de çağırarak bu konuları istişare edeceğiz. Risk oluşturacak her alanı denetliyoruz, amacımız kısıtlama getirmek değil, normal hayata dönüş yapmaktır. Bunun içinde kurallara uymamız gerekiyor. Sağlık bakanlığımızca belirlenen kurallara düğün salonu sahiplerimizin uymasını özellikle rica ediyorum. Sosyal mesafeyi korumadan yapılacak her etkinlik risk içeriyor. Kişi olarak değil toplumun geneli açısından çok önemli bir durum. Bundan dolayı özellikle toplu organizasyonlarda bu kurallara en üst seviyede uyalım. Kültürümüzün ön gördüğü birtakım durumlar v ar ama vatandaşlarımızın sağlığını düşündüğümüz için taziyeleri kaldırdık. Görüldüğü üzere de vatandaşlarımızın büyük bir kısmı bu kurallara uyuyor. Esnafımızla sürekli iletişim halindeyiz ve farkındalık oluşturuyoruz. Asıl amacımız kurallara uymayan azınlık kesimi de bu noktaya çekebilmektir. Tüm vatandaşlarımıza bu anlamda teşekkür ediyoruz” dedi.

“AMACIMIZ VATANDAŞI YÖNLENDİRMEK VE HASSASİYETİ VURGULAMAKTIR”

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, kurallara burada büyük oranda uyulduğunu ifade ederek şu sözlere yer verdi: “Kayseri insanı yapılanın tersine bir uygulama yapmaz. Bu hassasiyet içinde ticaretini yapıyor, kurallara da uyuyor. Bizim buradaki amacımız hem yönlendirmek hem de gündemde bu işin hassasiyetini vurgulamaktır. Vaka sayısı açısından da en aza yönelik Kayseri’de oranı sağlamaktır. Kayseri olarak bu anlamda ciddi bir sıkıntımız yok. Kayseri ticaretin, üretimin ve sanayinin merkezidir. Cumhurbaşkanımızın bize hatırlattığı maske, hijyen ve temizlik kuralını hayata geçirip, işimize bakacağız. Gündemimizde bu süreci en iyi şekilde nasıl yönetiriz kaygısını güdeceğiz. Bu süreci vatandaşlara tekrar hatırlatma anlamında siz basın mensuplarına da iş düşüyor, katılımlarınızdan dolayı sizlere de teşekkür ederim.”

HABER: SERAP KAYHAN- HASAN MEMİŞ

Hakkında Hunat TV

Sonraki

MEB, EBA’YA ERİŞİM SIKINTISIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

EBA Platformu ve EBA Canlı Ders uygulamasına erişimde 22 Eylül Salı günü sabah saatlerinde yaşanan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.